jaderná energie - Václav Bartuška v čele české delegace navštívil hlavní projektanty ruského Atomstrojexportu. - Nové bloky v ČR (bartuska) 1
Cestování po referenčních jaderných objektech je nezbytnou součástí jeho práce - Václav Bartuška, zvláštní vládní zmocněnec pro dostavbu JE Temelín.

V rámci svých cest po jaderných objektech, postavených potenciálními dodavateli technologií pro nové bloky JE Temelín si včera zajel do Ruska v čele české delegace Václav Bartuška, speciální zmocněnec české vlády pro dostavbu JE Temelín. Navštívil strojírenskou společnost SPbAEP (Konstrukce jaderných energobloků Sankt-Petěrburg). Hlavním cílem byly reference na projekt MIR 1200, který nabízí v tendru rusko-české konsorcium. Společnost SPbAEP funguje jako hlavní projektant jaderných bloků, založených na tomto modelu.

Kromě Václava Bartušky reprezentovali na schůzi Českou republiku velvyslanec v Rusku Petr Kolář a generální konzul ČR v Petrohradu Karel Haranza, ruskou stranu zastoupili ředitel SPbAEP, a.s., Alexei Kajdalov, prezident Škoda JS Manfred Nowak, a představitelé jaderné korporace Atomstrojexport a Škoda JS, a.s., jejímž vlastníkem je skupina OMZ.

Podle oficiální tiskové zprávy SPbAEP poučili ruští konstruktéři českou delegaci o historii společnosti a referenčních projektech, jako jsou JE Loviisa ve Finsku a Tianwanská elektrárna v Číně. Seznámili je také detailně s průběhem prací na druhém bloku Leningradské jaderné elektrárny, kterou Bartuška navštívil v září letošního roku a nejnovějšími vymoženostmi podniku, jako je například technologie třírozměrného projektování. Rusové zdůraznili, že jejich MIR 1200 je velkým krokem kupředu oproti předchozí generaci reaktorů, především v oblasti bezpečnosti. Uvedli, že jejich dílo kombinuje moderní aktivní bezpečnostní systémy a pasivní prvky jištění pro mimoprojektní havárie, splňuje všechna doporučení MAAE a EURAtomu a je zcela konkurenceschopné jiným systémům generace III+, které na Temelíně reprezentují AP-1000 z dílny Westinghouse a francouzský EPR.

Další cesta Václava Bartušky tak nejspíše povede do USA. Rusko a Francii již navštívil několikrát po sobě, zatímco Američané spíše jezdili sem – v říjnu například přijel do Prahy zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro Střední Evropu Richard Morningstar, mnoho už k tendru na dostavbu JE Temelín řekl šéf oddělení Westinghouse pro Evropu a Blízký Východ Anders Jackson.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..