jaderná energie - USA s ČR podepíší deklaraci o spolupráci v jaderné energetice - Nové bloky v ČR (flag staty) 1
Mezi americkou a českou vládou proběhla schůzka na nejvyšší úrovni, co oběma zemím asi přinese?

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes, 6. prosince, ve Washingtonu podepíše deklaraci o spolupráci Česka a Spojených států v jaderné energetice. Měla by mít jak komerční, tak vědeckou podobu. Kocourek zároveň ve Spojených státech zahájí s americkým ministrem obchodu Gary Lockem vzájemný obchodní dialog, který by měl povzbudit výměnu zboží a investice mezi oběma zeměmi.

S Lockem také Kocourek podepíše deklaraci o spolupráci v jaderné energetice. Zájem o ni přitom má logiku z obou stran. V Česku se nyní chystá lukrativní dostavba jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází i firma Westinghouse sídlící ve Spojených státech. Zakázka má hodnotu několik set miliard korun. Češi zase mají k dispozici odborníky na jadernou energetiku, kteří mají zkušenost s výstavbou jaderných elektráren, a jejichž znalosti by se tak mohly uplatnit i ve Spojených státech. Země totiž v současnosti uvažuje o renesanci jaderné energetiky. Vidí ji jako jednu z cest jak snížit svou závislost na fosilních palivech a dovozu ropy. Prezident Barack Obama tak v únoru podpořil výstavbu první nové jaderné elektrárny v USA po 30 letech.

Česko-americký obchodní dialog pak chce docílit především větší intenzity a hloubky vzájemného obchodu. Po jeho zahájení začnou v úterý ve Washingtonu první rozhovory mezi náměstkem ministra průmyslu a obchodu Milanem Hovorkou a jeho americkým protějškem Juanem Verdem. Zaměří se na především na výzkum a vývoj, informační technologie a energii.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu jsou Spojené státy jsou pro Českou republiku 14. největším obchodním partnerem a 13. největším exportním trhem. Na celkovém zahraničním obchodu Česka se Spojené státy podílejí zhruba třemi procenta. USA jsou také devátým největším přímým zahraničním investorem v Česku.

Zdroj: allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..