jaderná energie - Ukrajina získala hlasovací právo v projektu nového krytu pro JE Černobyl - Ve světě (stroika shelter4) 1
Záběr ze stavby starého krytu nad zničeným reaktorem JE Černobyl.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal dokument, podle kterého navyšuje Ukrajina svůj vklad do mezinárodního černobylského fondu, z něhož bude financována stavba nového krytu, z 50 milionů dolarů na 104. Dává jí v tomto projektu hlasovací právo, které země předtím neměla – celé věci totiž šéfuje Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj a přispívá do něj 28 evropských zemí, často mnohem většími částkami.

Na Černobylské jaderné elektrárně došlo 26. dubna roku 1986 k největší v historii lidstva radiační havárii, při které bylo kontaminováno (především prostřednictvím srážek) území o rozloze 160 tisíc čtverečních kilometrů. Velké škody utrpěly sever Ukrajiny, západ Ruska a především Bělorusko. Nad reaktorovnu, kde došlo k výbuchu, byl nainstalován obří sarkofág, který už ale začíná podléhat zubu času. Ukrajina se již dlouho a systematicky snaží získat od  jiných evropských zemí prostředky na stavbu nového krytu a úložiště vyhořelého jaderného paliva s tím, že je to v zájmu všech.

„Úkryt“, jak se nový protiradiační sarkofág má jmenovat, bude vypadat jako oblouk o výšce 105 metrů, délce 150 a šířce 260 metrů. Jeho stavba byla už několikrát odložena, přestože původní kryt chátrá stále více a dokonce už hrozí únik radioaktivity do okolí. Hodnota stavby byla odhadnuta letos v září na sjezdu přispěvatelských zemí na 1,55 miliard eur, k čemuž zatím chybí přibližně třetina.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..