Pátek, 23 října
Shadow

Ukrajina získala hlasovací právo v projektu nového krytu pro JE Černobyl

Záběr ze stavby starého krytu nad zničeným reaktorem JE Černobyl.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal dokument, podle kterého navyšuje Ukrajina svůj vklad do mezinárodního černobylského fondu, z něhož bude financována stavba nového krytu, z 50 milionů dolarů na 104. Dává jí v tomto projektu hlasovací právo, které země předtím neměla – celé věci totiž šéfuje Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj a přispívá do něj 28 evropských zemí, často mnohem většími částkami.

Na Černobylské jaderné elektrárně došlo 26. dubna roku 1986 k největší v historii lidstva radiační havárii, při které bylo kontaminováno (především prostřednictvím srážek) území o rozloze 160 tisíc čtverečních kilometrů. Velké škody utrpěly sever Ukrajiny, západ Ruska a především Bělorusko. Nad reaktorovnu, kde došlo k výbuchu, byl nainstalován obří sarkofág, který už ale začíná podléhat zubu času. Ukrajina se již dlouho a systematicky snaží získat od  jiných evropských zemí prostředky na stavbu nového krytu a úložiště vyhořelého jaderného paliva s tím, že je to v zájmu všech.

„Úkryt“, jak se nový protiradiační sarkofág má jmenovat, bude vypadat jako oblouk o výšce 105 metrů, délce 150 a šířce 260 metrů. Jeho stavba byla už několikrát odložena, přestože původní kryt chátrá stále více a dokonce už hrozí únik radioaktivity do okolí. Hodnota stavby byla odhadnuta letos v září na sjezdu přispěvatelských zemí na 1,55 miliard eur, k čemuž zatím chybí přibližně třetina.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..