Jaderná elektrárna Temelín letos nesplní plán výroby. Místo původně očekávaných 14 600 gigawatthodin elektřiny letos vyrobí zhruba 13 700 gigawatthodin, tedy asi o 900 gigawatthodin méně, uvedl server Ekonom.cz. V tržbách za neprodanou elektřinu to podle něj při současných cenách za měsíční dodávku v základním pásmu znamená výpadek více než jedné miliardy korun.

Důvodem je nečekané prodloužení odstávky prvního bloku, uvedl pro server mluvčí elektrárny Marek Sviták. Energetici v něm vyměnili všechny palivové soubory. Elektrárna totiž přechází z amerického paliva na ruské od společnosti TVEL. Běžně se mění jen čtvrtina palivových článků. Pro Temelín je nyní klíčový přechod na nové palivo. Projekt zvyšování výkonu je podle mluvčího teprve na svém počátku.

jaderná energie - Temelín letos nesplní plán, na tržbách přijde o miliardu - V Česku (prachy) 1
Murphyho zákony opět zafungovaly – letošní rok sice byl pro Temelín rekordní co do počtu návštěvníků, v příjmech však propadl.

ČEZ chce do roku 2012 postupně zvyšovat roční výrobu Jaderné elektrárny Temelín až na 15 tisíc gigawatthodin. Příští rok by se temelínská elektrárna měla dostat na hranici 14 800 gigawatthodin, uvedl server.

Dukovanská jaderná elektrárna by na rozdíl od Temelína měla letošní plán těsně splnit. Podle mluvčího Petra Spilky bude hodně záležet na náběhu čtvrtého bloku, kde se vyměňuje palivo. Pokud se nestane nic mimořádného, měla by elektrárna plán splnit, uvedl Spilka. Dukovany mají letos vyrobit 14 171 gigawatthodin.

Obě jaderné elektrárny patří podle serveru díky nízkým provozním nákladům a vysokému výkonu k nejziskovějším ve skupině ČEZ. Přesná čísla firma úzkostlivě tají, nicméně přiznává, že jakýkoli výpadek oproti původním plánům je pro firmu citelnější než v případě jiných zdrojů.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..