jaderná energie - Temelín: jasný favorit zatím podle odborníků schází - Nové bloky v ČR (jabloko razdora) 1
Jablko sváru. Jen ten nejlepší si zaslouží stavět Temelín. Která společnost ze tří to však bude? Roli hrají mnohé faktory a tato volba rozhodne mimo jiné o energetické koncepci České republiky a miliardových příjmech z výrobních zakázek na dlouhá léta.

PRAHA Napínavá soutěž bez jasného favorita. Tak podle energetiků a politiků oslovených Lidovými novinami zatím vypadá výběrové řízení na dodavatele, který postaví třetí a čtvrtý blok jihočeské Jaderné elektrárny Temelín.
    „V Evropě se mluví o mnoha nových jaderných elektrárnách, ale v nejbližších letech se z nich začne stavět jen pět. Jednou z nich je Temelín. Proto se všichni tolik snaží zakázku získat,“ říká vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
    Oslovení manažeři a odborníci na oblast jaderné energetiky se shodují, že každý z trojice uchazečů -Areva, Westinghouse a konsorcium vedené Škodou JS – má své silné i slabé stránky. Velmi výrazné jsou tyto rozdíly v případě francouzské Arevy. Areva totiž nabízí bloky typu EPR, které mají o třetinu vyšší výkon než konkurenční bloky od Westinghouse a od česko-ruského konsorcia. ČEZ by v případě reaktorů EPR získal více elektřiny, zároveň se však objevují otazníky, zda bloky o výkonu 1650 megawattů nejsou pro českou přenosovou síť až příliš silné.
    Podle propočtů společnosti ČEPS nové bloky v Temelíně vyvolají dodatečné investice do sítě v rozsahu deseti miliard korun. Nejvíce se prodraží nová linka od Temelína do rozvodny Mírovka na Vysočině. „Pokud ČEZ zvolí variantu s nejsilnějšími bloky, bude nutné investovat navíc tři miliardy korun, a to například do zdvojení linky od Temelína do Přeštic na Plzeňsku,“ dodává ředitel úseku dispečerského řízení společnosti ČEPS Miroslav Vrba.
    V neprospěch Arevy hovoří i potíže, které má s výstavbou prvního bloku typu EPR ve finském Olkiluotu. Jenže podobně se podle oslovených odborníků „proslavily“ i české společnosti spolu s Westinghouse při výstavbě prvních dvou bloků Temelína během devadesátých let.
    Samotná Areva věří, že soutěž vyhraje. „Náš reaktor je technicky nejpokročilejší a nejbezpečnější. Na stejné množství vyrobené elektřiny navíc spotřebuje o 50 procent méně uranu než konkurenční reaktory,“ vysvětluje regionální ředitel Arevy pro střední Evropu Thomas Epron.
    Koncern Westinghouse má podle zdrojů LN výhodu díky silné podpoře od vlivných amerických politiků i díky technologicky jednoduššímu řešení. „Ve srovnání s jinými reaktory umožňuje konstrukce reaktoru AP1000 spolu s modulární výstavbou ušetřit čas i peníze a snížit rizika v průběhu stavby,“ říká Kerry Hanahan, ředitel zákaznických projektů Westinghouse v Česku.
    Za hlavní výhodu česko-ruského konsorcia je považován nejvyšší podíl českých dodavatelů na dodávkách zařízení a technologií. „Veškeré základní zařízení lze vyrobit v České republice, což umožní dosáhnout více než 70procentního podílu účasti domácího průmyslu na výstavbě jak v oblasti stavební, tak v oblasti technologie,“ říká generální ředitel Škody JS Miroslav Fiala.
    Není to však jediná výhoda. Pokud tlakovou nádobu reaktoru vyrobí plzeňská Škoda JS, doprava na staveniště elektrárny bude méně komplikovaná než z výrobních závodů ve Francii či USA. „Další výhodou ruských reaktorů typu VVER, o které se tolik nemluví, je použití kvalitnější oceli. Ozáření pracovníků elektrárny v Temelíně je díky tomu výrazně nižší než v podobných elektrárnách na Západě,“ zmínil viceprezident České nukleární společnosti Václav Hanuš.
    Jak LN informovaly v minulém týdnu, tradiční čeští výrobci zařízení pro jaderné elektrárny, jako například holding Vítkovice, Modřanská potrubní a Královopolská RIA, se shodují, že největší zájem o spolupráci má česko-ruské konsorcium. Kritiku za nejméně vstřícný přístup naopak sklízí Areva.
    „Nejlépe s námi komunikuje Škoda JS. Naopak Areva na brněnském veletrhu prezentovala, že do jaderné technologie nepustí nikoho cizího a vše si vyrobí sama. Myslím si, že to je pro český průmysl zcela nepřijatelná podmínka. Westinghouse se zatím snaží vzbuzovat naděje, že bychom mohli něco dělat,“ shrnul zkušenosti z jednání s uchazeči o dostavbu Temelína generální ředitel skupiny Vítkovice Jan Světlík.

Nebojte se, zakázky budou

 Thomas Epron, regionální šéf Arevy pro Střední Evropu, však popírá, že by společnost neměla o české dodavatele zájem. „Nalezli jsme přes sto českých firem, s kterými bychom rádi spolupracovali. Se třiceti z nich již jednáme. O podílu českých dodavatelů však nelze hovořit, dokud nebudou jasné detaily soutěže,“ uvedl Epron pro LN.
    Areva je dokonce připravena vyjít vstříc společnosti Škoda Power a do případných nových bloků v Temelíně umístit dvě osmisetmegawattové turbíny. Turbínu o výkonu větším než 1200 megawattů totiž plzeňská Škoda Power není v současnosti schopna vyrobit.
    Také Westinghouse chce českým dodavatelům vyjít vstříc. „Co se týká podílu českých firem na projektu, Westinghouse je schopen lokalizovat zhruba 70 až 80 procent dodávek, stejně jako je tomu při výstavbě našich reaktorů v Číně,“ zmínil Kerry Hanahan.
    Právě podíl českých dodavatelů by se mohl stát důležitým faktorem ve chvíli, kdy by cenové nabídky tří uchazečů o dostavbu Temelína byly srovnatelné. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek pro LN uvedl, že podíl českých firem bude patřit mezi jedno z kritérií pro výběr vítěze.

Rozhodnutí padne do tří let

 Soutěž na výběr dodavatele stavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín zahájil ČEZ v srpnu 2009. V současnosti probíhá druhé kolo konzultačních jednání zástupců ČEZ s uchazeči o zakázku, jehož výsledkem bude takzvaná zadávací dokumentace.
    Právě podle této dokumentace uchazeči vypracují své nabídky, které společnosti ČEZ předají během roku 2012. O rok později ČEZ určí vítěze soutěže. Termín dokončení nových temelínských bloků je zatím nejistý, neoficiálně se mluví o letech 2019 až 2021.

Zdroj: Lidové noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..