jaderná energie - Rusové staví po světě 25 jaderných bloků - Nové bloky ve světě (kirienko) 1
Šťastný a spokojený Sergej Kirijenko, šéf státní korporace Rosatom. Má k tomu důvod – po letech, kdy ruský jaderný průmysl spíše přežíval, než žil, získává společnost nové a nové zakázky.

Ruský jaderný gigant Rosatom má mimo domovinu zakázek na 23 až 25 jaderných bloků o kapacitách 1 až 1,2 Gwattů. Jsou do toho započítány i dohody, které ještě formálně nebyly uzavřeny, ale u nichž podle všeho Rosatom zakázky získá. S touto informací přišla sama osoba nejvyšší – šéf korporace Sergej Kirijenko, který výše uvedená čísla oznámil na fóru dodavatelů zařízení pro jaderné elektrárny.

Uvedl, že loňský rok byl pro ruské jádro v tomto směru úspěšný – získali celou řadu nových zahraničních objednávek, například smlouvu na stavbu elektrárny v Turecku, smlouvy v Indii hned na třech místech, kde má stát po šesti blocích, stavbu JE ve Vietnamu a dvou bloků v Číně.

Ve finálním stádiu se podle něj nacházejí jednání o první běloruské jaderné elektrárně a dvou blocích Chmelnické JE na Ukrajině, dále „končí tendr v Jordánsku, kde máme všechny šance zvítězit“.

„Udělali jsme si pravděpodobnostní tabulku, ve které jsme odhadovali realizovatelnost jednotlivých projektů. Pokud smlouva byla uzavřena, ale stavba ještě není zahájena, počítali jsme pravděpodobnost 85%. Avšak i tímto postupem nám vyšlo, že celkový počet zahraničních zakázek činí 23-25 energobloků o kapacitě 1-1,2 Gwattů“, řekl Kirijenko.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..