jaderná energie - Německý prezident podepsal zákon o prodloužení provozní doby jaderných elektráren - Ve světě (nuklearni usmev) 1
Prezident byl poslední instancí, kde ještě opozice mohla zvrátit projaderná rozhodnutí vlády, ten je však všechna stvrdil do posledního písmene

Christian Wulff, prezident Německé spolkové republiky, podepsal balíček energetických zákonů včetně těch, které se týkají prodloužení provozní doby jaderných elektráren.

Bloky, spuštěné před rokem 1980, budou sloužit o osm let déle, spuštěné později o 14 let, u všech jsou přidané roky počítány po dosažení 32. roku provozu.

Jedná se o velký politický úspěch vládnoucí koalice křesťanských demokratů a liberálů, jelikož prodloužení provozní doby JE v Německu provázely rozsáhlé protestní akce a sliby levicové a zelené opozice, že donutí vládu od těchto plánů ustoupit.

Současně podepsal Wulf zákon o dani z jaderného paliva, což bylo součástí dohody vlády a německých energetiků – prodloužení provozu výměnou za peníze do státní kasy. Od nynějška platí provozovatelé jaderných elektráren 145 eur za každý gram dovezeného uranu nebo plutonia. Vedení země hodlá tímto způsobem vybrat 2,3 miliard eur v průběhu šesti let.

Kromě této daně je dalším bodem dohody zvláštní fond na podporu obnovitelných zdrojů energie, financovaný z příjmů, které má přinést prodloužení provozní doby.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..