jaderná energie - Na Rohoznou si opět brousí zuby vládní jaderní odborníci - Back-end (sklad) 1
Česko je mezi evropskými zeměmi v postoji obcí k radioaktivním odpadům jednou z mála výjimek – zatímco například ve Švýcarsku obce o úložiště RO bojují, tady se jim vehementně brání.

Rohozná – Rohozná na Jihlavsku se po období zdánlivého klidu stala znovu středem zájmu. Vláda v minulých dnech oživila jednání o umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu, které se týká i Rohozné a okolí. V Praze se před týdnem konala dvě setkání související s budováním jaderných úložišť v republice.

Aktivisté se bouří

V úterý do boje vyrazili ekologičtí aktivisté a starostové z postižených obcí, kteří mají určité výhrady. Nelíbí se jim především způsob výběru lokality a rozhodování vlády, která nebere v potaz vyjádření lidí, kterých se to týká nejvíce.

Na největší nedostatky poukázala starostka Hojkova Milada Duchanová. „V místních referendech se vyjádřilo devadesát pět procent lidí proti budování úložiště, ale jejich názor nikdo kromě nás, zvolených zástupců, nechce respektovat,“ podotkla Duchanová. Referenda se konala zhruba před čtyřmi lety v Hojkově, Cejli, Milíčově a Dušejově.

Ve čtvrtek se pak v Praze uskutečnilo další setkání, kam byli přizváni zástupci státní správy, obcí, organizací a sdružení. Vznikla pracovní skupina, která má zlepšit a urychlit proces výběru konkrétního místa. Její hlavní cíle mají vést k lepšímu dialogu mezi zúčastněnými stranami. Mají být zohledněny také připomínky samotných obcí.

To však zpochybňuje hojkovská starostka. „Pro nás je vytvoření pracovní skupiny nepřijatelné, protože je v ní dvanáct lidí ze šesti lokalit. A to podle nás nestačí,“ přiblížila Duchanová. Uskupení kolem pracovní skupiny však vidí ve vývoji situace určitý posun k lepšímu.

„Nyní i ekologičtí aktivisté souhlasí s tím, že hlubinné úložiště je nejlepší řešení, jak skladovat jaderný odpad. Rozhodně s nimi souhlasím v tom, že je třeba hledat tu nejbezpečnější variantu,“ uvedl člen pracovní skupiny Zdeněk Dvořák z Dolní Cerekve.

Podloží vyhovuje

Jedním z témat, které má pomoci řešit pracovní skupina, je i otázka, jak se s vybudováním hlubinného úložiště pro jaderný odpad vyrovnají lidé z vybrané lokality.

Lokalita Hrádek, tedy Rohozná a okolí, je vhodná z důvodu stabilního geologického podloží. Žulový masiv se nemění a nehýbe už tisíce let.

V České republice jsou v současné době v provozu tři přípovrchová úložiště nízkoaktivního jaderného odpadu, úložiště v areálu jaderné elektrárny Dukovany, úložiště Richard u Litoměřic a úložiště Bratrství u Jáchymova na úpatí Krušných hor.

Na začátku listopadu byl odvolán ředitel SÚRAO, správy úložišť radioaktivních odpadů, Vítězslav Duda. Nahradil ho dosavadní vedoucí oddělení provozu úložišť Jiří Faltejsek.

Zvažované lokality

– Březový potok – území obcí Pačejov, Kvášňovice, Olšany, Maňovice, Chanovice a Velký Bor , Plzeňský kraj. – Čihadlo – území města Deštná a obcí Světce, Lodhéřov a Pluhův Žďár, Jihočeský kraj. – Horka – území obcí Hodov, Rohy, Oslavička, Budišov, Nárameč, Vlčatín, Osové, Rudíkov a Oslavice , kraj Vysočina. – Čertovka – území obcí Blatno, Lubenec v Severočeském kraji a na území obcí Tis u Blatna a Žihle , Plzeňský kraj. – Magdaléna – území obcí Jistebnice, Nadějkov a Božetice , Jihočeský kraj. – Hrádek – území obcí Rohozná, Dolní Cerekev, Cejle, Hojkov, Milíčov a městyse Nový Rychnov , kraj Vysočina.

Zdroj: Pelhřimovský deník

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..