jaderná energie - Maďaři chystají stavbu nových bloků JE Pakš - Nové bloky ve světě (budapest most) 1
Slavný pohled na Dunaj v Budapešti. Maďarsko je celé nadšené do stavby nových reaktorů JE Paks, otázkou je, nakolik se plány rozejdou se skutečností.

Na pozadí „velkých“ událostí evropského jádra, jako byly nedávné demonstrace v Německu či rozkol v jaderném průmyslu Francie, připravuje Maďarsko v klidu a systematicky stavbu nových bloků jaderné elektrárny v Paksi.

V současné době činí kapacita elektrárny 2 Gwatty, její vedení hodlá toto číslo zvýšit dvakrát do roku 2020. Hlavním účelem je vytvoření stabilní a spolehlivé energetické základny, což v maďarských podmínkách dává smysl: jaderná elektrárna Pakš, vybudovaná se sovětskou pomocí, vyrábí okolo 40% elektrické energie v zemi. Za celou dobu provozu nedošlo k žádné větší havárii kromě známého incidentu v roce 2003, kdy při čištění palivových článků došlo úniku menšího množství radioaktivity.

Veřejné mínění v zemi je vůči atomu naladěno velmi vstřícně, politici taktéž – na rozdíl například od České republiky žádná z hlavních maďarských stran nepožaduje omezení provozu elektrárny či její zastavení.

Plány na další bloky v Pakši nejsou ničím novým – přicházely na pořad dne ještě za komunistických časů. Po pádu východního bloku se však politici museli věnovat jiným věcem a z dostavby sešlo. Koncem 90. let se personál elektrárny pustil do navyšování kapacity reaktorů, kterou dovedl až na 500 megawattů. Byl také spuštěn projekt na prodloužení jeí doby provozu o 20 let po dosažení 30 let od spuštění, což přijde v letech 2012 až 2017. Téměř nikdo nepochybuje, že povolení dostane.

Maďarsko potřebuje nové kapacity i ze střednědobého hlediska, neboť staré tepelné elektrárny jsou zavírány a stavba nových plánována není. Už tři roky probíhá výzkum okolí Pakše na předmět možnosti výstavby nových reaktorů. Loni se k věci celkem jasně vyjádřil parlament, který jim téměř jednohlasně dal zelenou. Podle očekávání bude první z nových bloků spuštěn za deset let a druhý po roce 2025.

Mezinárodní tendr na výběr hlavního dodavatele reaktorových technologií bude vyhlášen koncem roku 2011, stavba samotná by měla začít v roce 2013 nebo 2014. Jména předpokládaných účastníků projektů nikoho nepřekvapí – jsou to Westinghouse, Atomstrojexport, Areva, francouzská ATMEA a korejská KEPCO.

Každý z těchto návrhů má svá pro a proti, jednak obecná, jednak podmíněná místními podmínkami. Kupříkladu stavba amerického AP-1000 je levná a rychlá, avšak tento projekt ještě stále není přizpůsoben evropským poměrům (například frekvenci rozvodné sítě). Připomeňme, že stejný systém nabízejí Američané i v tendru na dostavbu JE Temelín.

Ruský VVER-1200 (AES-2006) je představitelem rodiny reaktorů, která je již na Pakši (stejně jako v ČR) zastoupena a pro maďarský personál bude snazší naučit se jeho obsluhu. Velkým nedostatkem projektu je však podle názorů místních odborníků fakt, že zatím není uzpůsoben pro práci se smíšeným MOX-palivem.

Francouzský systém ATMEA-1 může být velmi dobrý, zatím to však nikdo neposoudí, neboť ve světě ještě nebyl postaven ani jeden kus. Konkurenční EPR-1600 z dílny Arevy je příliš silný pro místní podmínky. Jihokorejský APR-1400 má coby starší projekt oproti evropským kolegům mezery v oblasti bezpečnosti.

Kromě hlavních dodavatelů jedná země i s těmi, kdo by byl ochoten podílet se na nových blocích Pakše jako investor a minoritní akcionář. K takovým patří již zmíněný Atomstrojexport, EDF, E.ON, RWE, Fortum a dokonce švýcarská firma Alpiq. Jednání jsou velmi ztížena tím, že kromě Němců mají ostatní kandidáti na investice vlastní preference ohledně reaktorové technologie.

Otázka ceny nových bloků je pro nepříliš bohaté Maďarsko velmi důležitá. Nejsou bez významu ani plány sousedů v regionu. Nové bloky Pakše se mají objevit ve stejné době, jako bloky ve Slovinsku a České republice, Slovensko, Rumunsko a Ukrajina mají před Maďary ve stavbě jaderných reaktorů časový náskok. Politické změny v zemi mohou také významně ovlivnit průběh tendru – přestože protijaderná opozice v Maďarsku prakticky neexistuje, velmi negativně působí na přípravy ke stavbě i vládní krize a volby.

Nelze vyloučit ani geopolitku. Maďarská vláda aktivně jedná s Ruskem o energetické spolupráci a někteří experti nevylučují možnost, že Rusové dostanou smlouvu na stavbu jaderných bloků bez výběrového řízení výměnou za ústupky v jiných oblastech energetiky.

Zdroj: bbjonline.hu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..