jaderná energie - Končí nejstarší fungující jaderná elektrárna v USA - Back-end (oyster creek) 1
Oyster Creek, dinosaurus mezi americkými JE. Dosud čilý a zdravý, avšak jeho další provoz by přišel poměrně draho, což je zřejmě hlavní důvod, proč bude ukončen.

Provoz jaderné elektrárny Oyster Creek ve Spojených státech bude ukončen na konci roku 2019, poté, co oslaví 50. výročí spuštění. Dohodli se na tom provozovatelé bloků, společnost Exelon Nuclear, a regulátoři státu New Jersey.

Jednání o uzavření elektrárny nebyla jednoduchá, regulátoři nejprve trvali na tom, aby provozovatelé přidali speciální chladicí systém (výparné chladiče s uzavřeným obvodem, closed cycle cooling towers), což by je přišlo na stovky miliónů dolarů. Nakonec z tohoto požadavku ustoupili a povolili provoz bez něj po dobu devíti let.

Oyster Creek je nejstarší dosud fungující jadernou elektrárnou ve Spojených státech. Sestává z jediného bloku s lehkovodním vroucím reaktorem BWR o kapacitě 614 megawattů. Jeho stavba začala 15. prosince roku 1964, energetické spuštění 23. září 1969 a do plného provozu byla uvedena 1. prosince téhož roku. Její provoz se podle oficiálních zpráv obešel bez významnějších incidentů kromě úniku malého množství tritia.

Vloni získala Exelon Nuclear novou licenci od celostátní jaderné regulační komise, umožnila jí provoz až do roku 2029. Průzkum stavu elektrárny, který vydání povolení předcházel, trval pět let.

Avšak místní úřady v New Jersey měli své vlastní podmínky, jako byl například uvedený dodatečný systém chlazení. Nakonec se dohodli na kompromisu – Exelon Nuclear ukončí provoz po 10 letech místo 20 a regulátoři nebudou další investice požadovat.

V tiskové zprávě, kterou společnost vydala, uvádí, že na přijetí těchto podmínek měla vliv celá řada faktorů „včetně nízkých cen elektřiny na trhu a poklesu poptávky, a také nutností velkých investic do elektrárny v případě, že bychom chtěli v její provozu pokračovat déle“.

Představitelé společnosti však odmítli odpovědět na otázku, jakým způsobem chtějí nahradit výpadek výrobních kapacit, který nastane poté, co turbíny Oyster Creek zastaví.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..