jaderná energie - Jordánsko shání 2100 odborníků pro svůj jaderný program - Ve světě (fermi) 1
Přesně takoví lidé nyní chybějí Jordánsku a všem zemím, které začínají s jadernou energetikou. Enrico Fermi, jeden ze zakladatelů experimentální a teoretické jaderné fyziky, ideový tvůrce prvních jaderných reaktorů. Jordánsko si z dovozu kádrů a výchovy vlastních vybralo tu druhou možnost.

Hašemitské království postrádá 2100 kádrů v oboru jaderné energetiky, píše list „Jordan Times s odvoláním na představitele státního výboru pro atomovou energetiku (JAEC).

„Největší výzva, která nás čeká na cestě k vybudování vlastní jaderné infrastruktury, spočívá v přípravě a získání kvalifikovaných odborníků“, prohlásil člen JAEC pro otázky palivového cyklu Ned Ksúbí (Ned Xoubi) na semináři ve středu 15. prosince.

Pro všechny země, které s jadernou energetikou začínají, se jedná o velmi ožehavý problém. Jordánsko jej patrně chce řešit tím, že si vychová domácí kapacity – před dvěma lety JAEC podpořil otevření katedry jaderné energetiky na Jordánské technické univerzitě (JUST). Přes vysoké vstupní požadavky a náročné zkoušky vyšplhal počet její studentů za tři roky z 18 na 145.

Materiální zázemí pro přípravu budoucích jaderných vědců a inženýrů vypadá impozantně, které vláda a univerzita připravují, vypadá impozantně. Zásadní roli v ní má výzkumný reaktor o kapacitě 5 megawattů, který staví jihokorejská KEPCO. Na univerzitě bude vybudován také systém na produkci radioizotopů, experimentální smyčka a dokonce zkušební provoz na výrobu jaderného paliva.

Zatím čerpá katedra především ze zahraničních zkušeností, své studenty vysílá na stáže do Ruska a Číny. Využívá také možnosti vzdáleného přístupu k univerzitnímu reaktoru PULSTAR, který se nachází ve Spojených státech na univerzitě v Severní Karolině (o kapacitě 1 MWatt). Podle všeho to tedy s připojením do jaderného klubu myslí skutečně vážně.

Přitom je to teprve rok, co jordánská vláda oficiálně oznámila, že hodlá postavit v království dvě jaderné elektrárny. První z nich má stát 20 kilometrů na jih od města Akaba, které je významným turistickým centrem a současně jediným jordánským přístavem na pobřeží Rudého moře. Místo se nachází 9 kilometrů od pobřeží a 450 metrů nad mořem. Elektrárna nebude žádný trpaslík, podle plánů na ní má fungovat čtyři až šest bloků. Letos vláda původní návrh na umístění mírně pozměnila.

JE Akaba je určena pro výrobu elektrické energie k průmyslovému a standardnímu civilnímu použití. Dosavadní návrhy ohledně druhé elektrárny počítají s tím, že bude fungovat jako zdroj energie pro plánovaný kanál mezi Rudým a Mrtvým mořem. Předpokládaným místem stavby je Vádí Araba, spuštění – několik let po akabské.

Dodavatel pro první jaderné bloky v arabském světě zatím nebyl oznámen, země nevyhlásila standardní výběrové řízení, nýbrž jakýsi neoficiální tendr, kterž už prochází druhým kolem, do něhož postoupily francouzský reaktor ATMEA-1, kanadský EC-6 a ruský VVER-1000.

Jaderná energetika je pro Jordánsko spíše otázkou přežití, než luxusem – v současné době hašemitské království dováží 96% potřebné elektrické energie a utrácí za ni okolo 20% HDP.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..