jaderná energie - Horní komora německého parlamentu schválila zákon o prodloužení provozní doby jaderných elektráren - Ve světě (german nuclear) 1
Záběr z jednoho z mnoha antijaderných protestů, kterými dávají odpůrci atomové energetiky svůj rázný nesouhlas s vládní politikou „nadržování jádru“.

Zákon o prodloužení provozní doby 17 německých jaderných elektráren v průměru o 12 let byl schválen horní komorou Bundestagu, čímž parlament zároveň zrušil rozhodnutí předchozí vlády o uzavření všech JE do roku 2022.

Opoziční strany levice a zelených již přislíbili, že budou proti tomuto rozhodnutí protestovat, možná až u Ústavního soudu. Odpůrci jaderné energetiky již zahájili internetovou kampaň, jejímž účelem je donutit německého prezidenta Christiana Wulfa, aby zákon vetoval.

Jaderná energetika je ostatně dnes v Německu tématem s velkým T — například nedávné protesty proti ukládání jaderného odpadu byly jednou z největších takových akcí za poslední léta. Prodloužení provozní doby se také setkalo s ostrým odporem opozice už v době, kdy o něm začala vládní koalice jednat.

Tento politický konflikt bude mít velký dopad i na Česko: jedním z faktorů, rozhodujících o zahájení výstavby nových bloků JE Temelín, bylo právě uzavření německých JE, které by nahrálo vývozu české elektřiny do Německa. Bude-li zákon skutečně uveden v platnost, může to vážně ovlivnit rozhodování české vlády ve věci «zakázky století», přesněji řečeno — způsobit její odložení.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..