jaderná energie - Francie postaví Indii nové jaderné reaktory - Nové bloky ve světě (flags india france) 1
S Indií chce být každý kamarád, obzvlášť jaderné mocnosti, které lákají vidiny miliardových smluv.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý zakončil svou čtyřdenní návštěvu Indie. Během ní zajistil pro francouzské firmy z oblasti energetického, leteckého a zbrojního průmyslu obchodní smlouvy v hodnotě 20 miliard dolarů (375 miliard korun).

Francouzská společnost Areva by měla v západoindickém státu Maharaštra postavit dva jaderné reaktory a 25 let do nich dodávat palivo. Zatím jen rámcová dohoda za 9,3 miliardy dolarů (více než 174 miliard korun) má zajistit uspokojení rostoucí potřeby Indů po energiích.

Ve státě Maharaštra ovšem plánují výstavbu celkem šesti reaktorů. Proti jejich výstavbě protestují místní obyvatelé i aktivisté, kteří tvrdí, že reaktory mají stát v oblasti ohrožené zemětřeseními.

Mezi dalšími kontrakty, které Sarkozy v Indii podepsal, jsou smlouvy na pronájem airbusů indickými aeroliniemi Air India a Jet Airways za 3,7 miliard dolarů (přes 69 miliard korun). Francouzský výrobce pneumatik Michelin zase investuje v jižním státě Tamil Nadu 800 miliónů dolarů (15 miliard korun) do nové továrny. Jedná se též o tom, že by francouzská firma Thales pomohla s modernizací indického letectva.

Celková hodnota nasmlouvaných nebo rozjednaných obchodů činí 20 miliard dolarů. To je zhruba stejný objem, jaký při své nedávné návštěvě Indie pro americké firmy zajistil prezident Barack Obama.Podpořil nárok na křeslo v Radě bezpečnosti

Sarkozy během své návštěvy také podpořil nárok Indie na pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Je nemyslitelné, aby miliarda Indů neměla v Radě bezpečnosti zastoupení,“ řekl. Prezident s manželkou také uctil památku obětí teroristických útoků v Bombaji z listopadu 2008.

Představitelé světových mocností si v Indii letos vzájemně otvírají dveře. Kromě Obamy zemi navštívil britský premiér David Cameron a chystá se sem i čínský premiér Wen Ťia-pao a ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Připomeňme, že Indové jednají s Francouzi i o dalších blocích s EPR systémem v Džajtapuru.

Zdroj: novinky.cz

Související články: Cena reaktoru EPR pro Indii byla snížena na polovinu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..