jaderná energie - Evropská komise dala zelenou stavbě nových bloků elektrárny Cernavodă v Rumunsku - Nové bloky ve světě (cernavoda) 1
JE Cernavoda je ve Východní Evropě zcela výjimečná, neboť ji jako jedinou stavěla západní (kanadská) společnost. Celý projekt byl několikrát změněn (mimo jiné na přání Nicolase Ceausesca), nakonec však dospěl ke zdárnému konci. Nyní začínají nové stránky její historie.

Evropská komise schválila stavbu 3. a 4. bloků jaderné elektrárny Cernavodă v Rumunsku. „Povolení jsme získali v pondělí 5. prosince. Tento projekt je pro EU miliardovou investicí a umožní vytvořit velký počet pracovních míst“, prohlásil Pompiliu Budulan, generální ředitel státní jaderné korporace Rumunska Nuclearelectrica, jíž patří 51% akcií společnosti EnergoNuclear, fungující jako zadavatel projektu.

Společnost byla zřízena v roce 2009 právě pro stavbu a provoz nových bloků na JE Cernavodă. Kromě kontrolního balíčku, který je v rumunských rukou, patří po 9,15% akcií ČEZ, GDF-Suez, Enel a RWE Power, španělské Iberdrola a indickému ArcelorMittal po 6,2% akcií. Tato struktura však zcela určitě nezůstane beze změn – letos v září se ČEZ rozhodl, že se projektu do prosince vzdá, takže jeho podíl připadne někomu jinému, možná i nějaké nové firmě. Rumunská vláda také oznámila, že plánuje snížit státní podíl na 20-34% procent.

Evropské daňové poplatníky přijdou dva energetické bloky s kanadskými reaktory CANDU-6 o kapacitě 1440 megawattů na 4 miliardy eur, spuštění je plánováno na roky 2016 a 2017. JE Cernavodă je v energetické bilanci Rumunska významná, její původní dva bloky (také kanadské výroby) zajišťují 18% elektřiny v zemi.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..