
Evropská unie v listopadu oficiálně oznámila, že hodlá stavět a vyvíjet rychlé reaktory čtvrté generace ve třech projektech s odlišnými systémy chlazení – sodíkovým, plynovým a olovnato-bismutovým. Experimentální bloky mají být postaveny do roku 2025.
Dvěma z těchto projektů, tekutému sodíku a nadkritickému plynu, šéfují Francouzi. První z nich, Astrid, si postaví doma, druhý, Allegro, nejspíš najde domov v některé ze zemí Střední Evropy. Třetí reaktor, MYRRHA, s chladicí směsí olovo-bismut, si na svá ramena berou Belgičané.
Pro Česko je nejzajímavější plynový reaktor Allegro, který by se mohl stát prvním systémem na rychlých neutronech v zemích bývalého východního bloku. Letos v květnu hned tři státy, Česká republika, Slovensko a Maďarsko, podepsaly memorandum o spolupráci na jeho konstrukci.
Tento dokument uvádí, že v nadcházejících dvou-třech letech by se zúčastněné země měly dohodnout, kde bude stát. Z Česka zatím zazněl názor Martina Jaška, finančního ředitele ÚJV Řež, který v září v rozhovoru pro AtomInfo.Ru označil Allegro za „velmi zajímavý projekt“, ale odmítl, že by měl stát v České republice.
Pokud Česko svou pozici nezmění (což není nemožné), mohou si první Allegro získat Slováci nebo Maďaři. Podle předběžných plánů bude mít kapacitu 100 megawattů. Stavba začne v roce 2018 a spuštění – o sedm let později.