Sobota, 26 září
Shadow

Evropská unie zahájila program výzkumu reaktorů na rychlých neutronech

Reaktory na rychlých neutronech mají teoreticky tu výhodu, že umožňují využít vyhořelé palivo. Praxe se ale, jako vždy, od teorie poněkud liší, i tak jde ovšem o natolik atraktivní směr, že se do něj nyní pustily i evropské země.

Evropská unie v listopadu oficiálně oznámila, že hodlá stavět a vyvíjet rychlé reaktory čtvrté generace ve třech projektech s odlišnými systémy chlazení – sodíkovým, plynovým a olovnato-bismutovým. Experimentální bloky mají být postaveny do roku 2025.

Dvěma z těchto projektů, tekutému sodíku a nadkritickému plynu, šéfují Francouzi. První z nich, Astrid, si postaví doma, druhý, Allegro, nejspíš najde domov v některé ze zemí Střední Evropy. Třetí reaktor, MYRRHA, s chladicí směsí olovo-bismut, si na svá ramena berou Belgičané.

Pro Česko je nejzajímavější plynový reaktor Allegro, který by se mohl stát prvním systémem na rychlých neutronech v zemích bývalého východního bloku. Letos v květnu hned tři státy, Česká republika, Slovensko a Maďarsko, podepsaly memorandum o spolupráci na jeho konstrukci.

Tento dokument uvádí, že v nadcházejících dvou-třech letech by se zúčastněné země měly dohodnout, kde bude stát. Z Česka zatím zazněl názor Martina Jaška, finančního ředitele ÚJV Řež, který v září v rozhovoru pro AtomInfo.Ru označil Allegro za „velmi zajímavý projekt“, ale odmítl, že by měl stát v České republice.

Pokud Česko svou pozici nezmění (což není nemožné), mohou si první Allegro získat Slováci nebo Maďaři. Podle předběžných plánů bude mít kapacitu 100 megawattů. Stavba začne v roce 2018 a spuštění – o sedm let později.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..