jaderná energie - Elektřina z Temelína proudí do sítě přesně deset let - V Česku (Temelin) 1
Jaderná elektrárna Temelín při západu Slunce. Tuto malebnou scénu můžeme pozorovat každý den již deset let, výjma oblačných.

Jižní Čechy – Atomová elektrárna u Temelína se nerodila snadno, jadernou reakci v ní prvně spustili na podzim roku 2000, tedy více než 13 let po začátku výstavby. Přípravy prvního bloku jaderné elektrárny na dodávku elektřiny do rozvodné sítě pak zabraly další dva měsíce, první elektrickou energii elektrárna dodala před deseti lety, krátce po půl deváté večer 21. prosince 2000. O dva roky později pak zahájil výrobu elektřiny i druhý temelínský blok.

V prvních letech dodávaly oba bloky temelínské elektrárny kolem 12 miliard kilowatthodin elektřiny ročně a například v roce 2008 mírně zaostaly za plánem. Loni elektrárna vyrobila už přes 13,25 miliardy kWh. Celková výroba Temelína za deset let fungování překročila 100 miliard kWh, v celé ČR se přitom ročně spotřebuje kolem 60 miliard kWh.

Po deseti letech provozu jihočeské elektrárny je téměř jisté, že se její kapacita rozšíří, nedávno totiž mateřský ČEZ zahájil přípravy na výstavbu dalších bloků.

Rozšíření Temelína přitom původně znemožňoval nesouhlas Jihočeského kraje, loni v dubnu ale nové zastupitelstvo názor změnilo.

Vzhledem k umístění elektrárny nedaleko hranic s Rakouskem, jež se výroby energie z jádra zřeklo, dostaly spory kolem elektrárny už v minulosti mezinárodní dimenzi. To se projevilo nejenom opakovanými blokádami hraničních přechodů, ale i komplikacemi při jednáních o vstupu ČR do EU.

Historie elektrárny Temelín se začala psát v sedmdesátých letech minulého století. Investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje o čtyřech blocích byl vydán v únoru 1979 a nedlouho poté padlo rozhodnutí, že elektrárna podle sovětského technického projektu vyroste nedaleko Týna nad Vltavou. Hlavní stavební práce byly zahájeny v roce 1987.

Zdroj: Českobudějoviský deník

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..