jaderná energie - Do Arevy vstoupí kapitál z Kuvajtu - Nové bloky v ČR (kuwait mince) 1
Peníze z Kuvajtu přijdou Arevě bezpochyby vhod.

Dozorčí rada francouzské státní společnosti pro jadernou technologii Areva schválila o víkendu vládní plán navýšení kapitálu o 900 miliónů eur (22,7 miliardy Kč), v jehož rámci do firmy vlastnicky vstoupí kuvajtská státní investiční společnost Kuwait Investment Authority (KIA). Kuvajt získá na výrobci jaderných reaktorů pět procent akcií.
    Rozhodnutí završilo měsíce politicky komplikovaných jednání, během nichž francouzská vláda zvažovala způsob financování dalšího rozvoje společnosti, která je pro Paříž výkladní skříní technologické vyspělosti země. Vláda rozhodla, že sama firmě poskytne 300 miliónů eur a kuvajtská společnost dodá 600 miliónů eur.
    Nový základní kapitál by měl Arevě pomoci ve financování investičního plánu v rozsahu 12 miliard eur. Společnost má v plánu vyvinout novou generaci jaderných reaktorů a využít renesance jaderné energie ke globální expanzi. Příští rok by mělo přijít druhé navýšení kapitálu, které by mělo vynést asi tři miliardy eur. KIA by podle dohody měla zůstat v Arevě nejméně 18 měsíců
    Stát kontroluje přímo a nepřímo 90 % Arevy. Skupina vznikla v roce 2001 spojením státních uranových dolů, firmy Cogema zabývající se obohacováním uranu a výrobce reaktorů Framatome. Areva je i jedním z uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..