
Česká republika plánuje zvýšit podíl výroby energie z jaderných zdrojů, ale možnosti, kam uložit radioaktivní odpad má omezené. Musí také čelit silnému odporu ekologických a občanských sdružení.
V areálu elektrárny Dukovany je od roku 1995 v provozu úložiště pro ukládání nízkoaktivního a středně aktivního jaderného odpadu. Kapacita tohoto úložiště je přibližně 55 tisíc metrů krychlových. Ukládá se sem veškerý odpad z obou českých jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Další úložiště jsou také u Litoměřic a Jáchymova na Krušnohorsku.
V České republice úložiště stále chybí
Vyhořelé jaderné palivo z jaderných elektráren se nejprve skladuje v meziskladech. Pak se ukládá pod zem do takzvaného hlubinného úložiště. Použité jaderné palivo a vysokoaktivní odpady totiž mají společnou vlastnost. Je to velmi dlouhá doba, po kterou si uchovávají své smrtící účinky. Proto se tento odpad umisťuje pod zem do hloubek několika set metrů. Česku však doposud takové úložiště chybí.
Použité palivo se skladuje ve speciálních kontejnerech a vláda už deset let hledá místo, kam umístit hlubinné úložiště z jaderných elektráren.
Vybudování úložišť vzbuzuje všude odpor
Vytipováno je už šest lokalit. V Božejovicích na Táborsku, Budišově na Třebíčsku, Lubenci na Karlovarsku, Pačejově na Klatovsku, Pluhově Žďáru na Jindřichohradecku a Rohozné na Jihlavsku. Žádné z obcí se ale návrh nelíbí, dokonce uspořádaly 27 místních referend. Ve všech případech lidé vybudování úložiště na území své obce nebo jejím okolí odmítli.
Zprovoznění úložišť se plánujena rok 2065
Kabinet Petra Nečase chce místo pro hlubinné úložiště vyhořelého paliva vybrat nejpozději do patnácti let. Jeho zprovoznění je plánováno kolem roku 2065.
Zdroj: ParlamentniListy.cz