jaderná energie - Černobylská zóna bude možná od příštího roku zcela otevřena pro turisty - Ve světě (chernobyl zona) 1
Černobylská elektrárna se sarkofágem. Místo největší jaderné tragédie v dosavadních dějinách atomové energie se může stát střediskem tzv. „extrémní turistiky“.

Ministerstvo pro mimořádné situace Ukrajiny plánuje příští rok začít organizovat turistické zájezdy do zakázané zóny okolo jaderné elektrárny Černobyl. Oznámil to šéf úřadu Viktor Baloga.

Podle zprávy ukrajinské agentury UNIAN ministr deklaroval tento vládní záměr při návštěvě Černobylské zóny, kde byl společně s předsedkyní Rozvojové skupiny OSN Helen Clarkovou.

Ani v současnosti není okolí elektrárny zcela uzavřené turistům, avšak zájezdy organizuje pouze několik soukromých firem převážně pro zahraniční turisty. Ukrajinská vláda chce území Černobylské zóny zcela uvolnit pro vstup turistů. Podle slov Balogy ministerstvo v tomto směru podniká celou řadu kroků a do konce roku bude referovat o jejich výsledcích tak, aby „už v lednu byly tyto návštěvy systematické a pravidelné“.

Představitelka OSN tento nápad podpořila. Podle slov Clarkové umožní návštěva zakázané zóny blíže poznat historii tragédie, která dodnes ovlivňuje jejich životy (obzvláště na severní Ukrajině a v Bělorusku), a zdůrazní význam bezpečnosti jaderných objektů. Poznamenala také, že „…je to velmi smutný příběh, ale i ten má určitý turistický potenciál“.

Nápad pravidelných zájezdů na místo největší jaderné havárie není nový – veškerá rizika podstupuje jaderný turista na vlastní nebezpečí. Dá se čekat zájem ze strany mladých lidí, kteří v touze po poznání mohou dát přednost Černobylu před dovolenou u moře.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..