jaderná energie - Bulharsko se dočká funkční jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (belene) 1
Projekt jaderné elektrárny Belene se táhne celou historií demokratického Bulharska. Nyní snad konečně dojde svému místu pod Sluncem.

Sofia – Společnými silami dostaví Bulharsko a Rusko druhou bulharskou jadernou elektrárnu Belene. Předběžnou dohodu v úterý podpisem potvrdil tamní elektrárenský podnik NEK a ruská společnost pro jadernou energii Rosatom. Společný podnik má podle memoranda vzniknout do čtyř měsíců. Stavba Belene začala v 80. letech minulého století, podobně jako u českého Temelínu.

Po pádu komunismu bulharská vláda projekt elektrárny Belene pozastavila. Na dostavbě, která má stát přes šest miliard eur, se bude podílet dceřinná společnost Rosatomu – Atomstrojexport. Ten je současně jedním z uchazečů o dostavbu dvou nových bloků Temelína.

Před čtyřmi lety, když Bulharsko vstupovalo do Evropské unie, muselo výměnou za své členství slíbit postupné uzavření čtyř ze šesti bloků v jediné jaderné elektrárně Kozloduj, která zásobovala energií v podstatě celý Balkán. Belene má vyrovnat nedostatek energie, který vznikl po uzavření kozlodujských bloků.

„Pokud se memorandum vyplní, můžeme garantovat, že příští rok bude položen první blok a na konci roku 2016 může začít pracovat. Elektrárna by měla pomoci zajistit novou energii pro balkánské státy, kde jí je málo,“ prohlásil generální ředitel společnosti Rosatom Sergey Kirijenko.

Nejdůležitější jednání však mají přijít v následujících měsících, kdy budou probíhat podrobnější rouzhovory o cenách a podílech akcionářů. Zatím to vypadá, že bulharská firma získá přes polovinu akcií, po jednom procentu by měla mít finská elektrárenská společnost Fortum a francouzská konzultační firma Altran a zbytek má připadnout do rukou Rosatomu. Už se nemluví o účasti čínských firem, které o projekt projevovaly velký zájem.

Belene má mít výkon 2000 megawattů. O koupi 49 procent v rozestavěné elektrárně v minulých letech usilovala mimo jiné česká elektrárenská společnost ČEZ, která však předloni z tendru vypadla.

Zdroj: ČT24

Související články:  Čínská rozvojová banka má zájem o investice do bulharské jaderné elektrárny Belene společně se Srbskem

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..