jaderná energie - Belorusko zlikviduje své zásoby vysoce obohaceného uranu do roku 2012 - Ve světě (yellowcake1) 1
„Žlutý koláč“ obohaceného uranu. V zemích bývalého SSSR jej po studené válce zůstaly bohaté zásoby a žádná z nich se jich nevzdává snadno.

Běloruská vláda slíbila zlikvidovat všechny zásoby vysoce obohaceného uranu, kterými země disponuje, do roku 2012. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí. Tohoto konsenzu totiž bylo podle údajů Reuters dosaženo na setkání běloruského ministra zahraničí a jeho americké kolegyně Hillary Clintonové v kazašské Astaně, kde nyní probíhá sjezd zemí OBSE.

„Spojené státy poskytnou Bělorusku veškerou potřebnou technickou a finanční pomoc pro dokončení likvidace uranu tak rychle, jak to jen bude možné“, uvádí zpráva americké diplomacie. Dokončit likvidaci chce Bělorusko před světovým summitem o jaderné bezpečnosti, který se má konat za dva roky v Jižní Koreji.

Ještě letos v dubnu přitom běloruský prezident Alexander Lukašenko prohlašoval, že jeho země se svých zásob nevzdá, neboť jsou všechny pod ochranou a správou MAAE. Velikost běloruských zásob přitom není známa – podle slov Lukašenka činí „stovky kilogramů uranu různého stupně obohacení včetně zbraňového“.

V r. 1994 první vůdce nezávislého Běloruska Stanislav Šuškevič (mimochodem jaderný fyzik původním povoláním) podepsal dohodu o odstranění jaderných zbraní ze země výměnou za záruku bezpečí ze strany jaderných mocností. Do roku 1996 byly všechny jaderné hlavice z dob studené války skutečně zlikvidovány. Lukašenko si však několikrát nechal slyšet, že to považuje za „jednu z největších chyb (bývalého vedení země, pozn. red.)“.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..