30.11.2022
První vlaštovka - zelení aktivisté na mostě u železniční stanice Kehl.
První vlaštovka - zelení aktivisté na mostě u železniční stanice Kehl.

Gorleben (Německo) – Severoněmecké město Gorleben ovládly rozsáhlé protesty – z Francie sem má dorazit speciální vlak s vyhořelým jaderným odpadem, který obsahuje okolo 130 tun paliva v kontejnerech Castor. (Vyhořelé palivo z německých JE zpracovává francouzská továrna, poté je zase odváženo k uložení do Německa) Okolo 14:00 přejel francouzsko-německou hranici v Kehlu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Desetitisíce lidí (podle předběžných informací až 50 000 odpůrců jádra) přišly demonstrovat k místnímu úložišti jaderného odpadu u obce Dannenberg. Mnozí z nich přijeli auty, zemědělci traktory, které zcela zablokovaly dopravu v okolí.

Kromě veřejného protestu volí část aktivistů i radikálnější cesty. Například skupina „Castor schottern“ (volně „Vyštěrkování Castoru“) oznámila, že hodlá ve velkém odstraňovat štěrk z kolejního lože a vlak takto zastavit.  Vláda proto povolala přes šestnáct tisíc mužů zákona pro zabezpečení nákladu. Ukázalo se, že ne nadarmo, někteří aktivisté přešli od slov k činům. Příznivci a členové německého Greenpeace s transparenty zablokovali jeden z mostů, přes

Traktory, kterými zemědělci uzavřeli cestu k úložišti. Zatím zůstávají na svých místech.
Traktory, kterými zemědělci uzavřeli cestu k úložišti. Zatím zůstávají na svých místech.

 který vlak měl jet. Policie protestující rozehnala, vlak se jim však podařilo zpozdit. Podruhé museli policisté zakročit přímo u Dannenbergu, kde se asi 150 lidí pokusilo podkopat jednu ze silnic, po které má náklad s odpadem dorazit od nákladového nádraží. Strážci pořádku proti nim nasadili pepřové spreje a vodní děla.

Traktory však stále blokují přístupové silnice a zatím není jasné, jak se situace bude dále vyvíjet.

Většina politiků razantně radikální protesty aktivistů a obyvatel odsuzuje

Spor o vlak s palivem se samozřejmě ihned přelil na politické pole. Představitelé vládnoucí koalice, kterou s trochou nadsázky lze označit za projadernou, protestní akci odsoudili. Merkelová se ponejvíce opřela do skupiny „Vyštěrkování Castoru“: „To přece není pokojná demonstrace, nýbrž skutková podstata trestného činu,“ řekla dnes předsedkyně CDU v Bonnu na stranickém sjezdu zemské organizace CDU Severního Porýní-Vestfálska. Šéf sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel, který podpořil nedávné protesty proti prodlužování doby provozu jaderných elektráren, ji zase vyzval, aby přijela do Gorlebenu a před demonstranty předstoupila osobně. Předseda Městské iniciativy Lüchow-Dannenberg Kerstin Rudek nepřímo obvinil vládu z nadržování energetikům: „Chceme dát vládě najevo, že by měla svou politiku dělat pro lid, nikoliv pro korporace“. Německou vládu napadli i ze zahraničí – šéf Greenpeace International, Kumi Naidoo, na kancléřku apeloval, aby změnila svou politiku vůči jádru, jelikož prý „to, co sem veze vlak z Francie, je Černobyl na kolech“.

Stranou samozřejmě nezůstali ani němečtí Zelení. Oba šéfové strany, Cem Özdemir i Claudia Roth, se připojili k demonstrujícím v Dannenbergu. Sklidili za to však příkrou kritiku Guida Westerwelleho, ministra zahraničí a šéfa vládní FDP. Prohlásil, že podle jeho názoru by se Zelení neměli účastnit jakýchkoliv protijaderných akcí. Předseda jejich parlamentní frakce Jürgen Trittin prý svého času jako spolkový ministr životního prostředí opakovaně zdůrazňoval, že transporty jaderného odpadu jsou kvůli právním závazkům nevyhnutelné. A na této situaci se nic nezměnilo, zdůraznil Westerwelle.

Záběr z protestů v Dannenbergu.
Záběr z protestů v Dannenbergu.

Demonstrací u Dannenbergu vyvrcholilo napětí mezi vládou a odpůrci jaderné energetiky, které postupně eskalovalo s tím, jak kabinet ministrů postupně přijímal další a další „projaderná“ rozhodnutí, až s definitivní platností rozhodl o prodloužení provozu německých jaderných elektráren. O správností tohoto rozhodnutí lze polemizovat, faktem však zůstává, že v Německu (na rozdíl například od ČR) jsou tábory zastánců a odpůrců jaderné energetiky svou četností a politickým vlivem přinejmenším souměřitelné.

Zdroj: tagesschau.de

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..