Varování před nebezpečím radiace. Kolem Černobylu jsou všude. Mnozí starousedlíci jej však nedbají a vracejí se do svých domovů. Nyní to možná dokonce dostane oficiální právní rámec.
Varování před nebezpečím radiace. Kolem Černobylu jsou všude. Mnozí starousedlíci jej však nedbají a vracejí se do svých domovů. Nyní to možná dokonce dostane oficiální právní rámec.

Kabinet ministrů Ukrajiny připravuje program, podle něhož začne aktivní zemědělství v zakázané zóně Černobylské jaderné elektrárny. Ve středu to novinářům sdělil šéf Ministerstva pro mimořádné situace Michail Bolotskych.

Podle jeho slov ministerstvo aktivně spolupracuje s mnoha vědeckými institucemi a Ministerstvem zemědělství, které pomáhají vypracovat konkrétní body plánu na obnovení zemědělské činnosti kolem jaderné elektrárny.

„Chceme vytvořit jasnou, průhlednou právní bázi, která umožní skutečně využít pro zemědělství veškerá území, která takto využít lze. Tento program chceme vytvořit do března příštího roku a zveřejníme jej“, citoval ukrajinského úředníka televizní kanál „1+1“. Uvedl, že v černobylské zakázané zóně bude možné pěstovat různé druhy zemědělských plodin a kultur.

Přestože mluvíme o „zakázané zóně“, osídlení okolí JE Černobyl je až překvapivé. Po havárii elektrárny 26. dubna roku 1986, všeobecně považované za jednu z největších radiačních katastrof na světě, byli obyvatelé blízkých obcí dlouhodobě evakuováni, mnozí, především venkované, se však později vrátili do svých domovů. Na otázku, zda nemají strach z radiace, většinou odpovídají, že žít nějak musejí a že záření není nic, co by. Elektrárna byla kompletně zastavena před deseti lety a nyní chystá Ukrajina mezinárodní projekt na stavbu nového krytu (starý již začíná podléhat zubu času) a sklad vyhořelého jaderného paliva.

O autorovi

admin

1 Comment

    To, ze dnes v okoli Cernobylu trvale ziji lide, plyne jedine z nedostatecne informovanosti lidi. Oni proste netusi, co je zareni a jak skodi jejich zdravi. Nepozoruji okamzite projevy onemocneni a o tech budoucich nasledcich nepremysli. Ted ohledne zemedelstvi v Cernobylu: to tam totiz nikdy neprestavalo a je naprosto bezne, ze na bazarech v Kijevske a Zitomirske oblastech se objevuji potraviny ze „zony“. Drive to bylo protizakonni, ted to vlada chce legalizovat, nebezpeci pro zivoty lidi to vsak ani trochu nezmensuje.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..