jaderná energie - Spuštění prvního reaktoru třetí generace odloženo na druhou polovinu roku 2013 - Nové bloky ve světě (olkiluoto) 1
Olkiluoto z ptačí perspektivy. Neustálé časové skluzy při stavbě této elektrárny se už staly příslovečnými, nicméně zatím pořád hrají Francouzi ve stavbě reaktorů III. generace časový prim.

Spuštění prvního jaderného bloku na světě s reaktorem třetí generace ve finském Olkiluotu bylo odloženo na druhou polovinu roku 2013. Oznámila to formou tiskové zprávy finská společnost TVO, která je vlastníkem elektrárny.

Podle dřívějších odhadů měl začít fungovat koncem roku 2012. TVO uvádí, že hlavní stavební práce skutečně budou dokončeny v roce 2012, avšak procedury, potřebné ke spuštění elektrárny budou trvat minimálně osm měsíců. Elektrárnu staví společně francouzská Areva a německý Siemens, reaktor EPR je tlakovodního typu a ve srovnání s předchozími generacemi je bezpečnější, má levnější provoz a větší účinnost využití paliva.

Francouzsko-německý projekt se má stát prvním funkčním reaktorem třetí generace na světě (reaktory, které nabízejí americký Westinghouse a ruský Rosatom, jsou také řazeny do třetí generace, ale zatím ještě žádný z nich nebyl dokončen). Jeho spuštění se už odkládá poněkolikáté (první plány mluvily o létě roku 2009), finský projekt už bývá považován za největší bolehlav francouzského atomového průmyslu.

Ve své vlasti staví Francouzi také první EPR-reaktor, a sice od roku 2007 jako třetí blok jaderné elektrárny Flamanville u města Cherbourg-Octeville (pamětníci jistě znají film Paraplíčka ze Cherbourgu). Spuštění je prozatím naplánováno na rok 2013.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..