Jaderná agentura má v popisu práce nejen hlídání celého světa, aby jadernou energii nezneužíval, ale také vzdělávání odborníků v oblasti. V dnešní situaci, kdy svůj jaderný program často velmi narychlo a bez předchozích zkušeností zahajují desítky zemí, se bez celosvětové edukační koncepce v oboru nejspíš neobejdeme.
Jaderná agentura má v popisu práce nejen hlídání celého světa, aby jadernou energii nezneužíval, ale také vzdělávání odborníků v oblasti. V dnešní situaci, kdy svůj jaderný program často velmi narychlo a bez předchozích zkušeností zahajují desítky zemí, se bez takové celosvětové koncepce nejspíš neobejdeme.

Včera skončila první Škola managementu v jaderné energetice, kterou pořádala Mezinárodní agentura pro jadernou energii společně s Mezinárodním institutem teoretické fyziky v italském Triestu. Programu se zúčastnilo na 40 lidí ze 30 zemí především z rozvojových zemí, kde se chystají otevřít vlastní jaderný program.

Škola začala 8. listopadu letošního roku a její náplní byly nejrůznější přednášky a workshopy a společné projekty, které účastníci vypracovávali pod vedením zkušených expertů agentury. Hlavní témata pokryla prakticky všechny aspekty mírové jaderné energetiky: účastníci se mohli poučit o světové energetické bilanci, jaderných databázích, materiálech a výzkumných reaktorech, souvislostí energetické ekonomiky a globálních změn klimatu, roli MAAE v podpoře a rozvoji jaderné energetiky, palivovém cyklu a radioaktivních odpadech, jaderném právu a bezpečnosti a manažerských dovednostech.

Zdroj: oficiální stránky MAAE www.iaea.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..