jaderná energie - Šéf EDF nevidí americký jaderný trh jako perspektivní ve srovnání s Evropou a Čínou - Ve světě (proglio) 1Henri Proglio, současný ředitel francouzského energetického kolosu EDF.Jeden z lídrů francouzského energetického průmyslu, prezident EDF Henri Proglio, v rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že i přes četné společné projekty nevidí jako hlavní trh pro svou společnost Spojené státy americké. Americké jádro je podle něj „důležité, ale nikoliv nutné“.
Nelze se mu příliš divit. Od jeho jmenování prezidentem EDF uplynulo 12 měsíců. Za tu dobu podnikl několik pokusů o zrušení či vyřešení problematických projektů, které zdědil po svých předchůdcích ve funkci. Jedním z nich je například spolupráce s americkou Constellation Energy Group, která se nevyvíjela příliš šťastně. V roce 2008 koupili Francouzi polovinu jaderných aktiv Constellation, čímž zachránili firmu před bankrotem. Od roku 2007 funguje jejich společný dceřiný podnik UniStar Nuclear Energy. Energetici ze dvou stran oceánu však nedokázali najít společnou řeč pro vypracování společného postupu jaderné expanze.
Partnerská firma zažádala kontrolní orgány o státní záruky z amerického rozpočtu na stavbu bloku Calvert Cliffs-3. Americká strana však poté vystoupila z jednání, čímž přivedla EDF do poměrně svízelné situace, a pohrozila Francouzům, že spustí právní mechanismus, který by ve svém důsledků zavázal EDF odkoupit 12 nejaderných elektráren na americkém území za fixní cenu.
Letos v říjnu se obě firmy dokázaly dohodnout na „civilizovaném rozvodu“. Francouzům zůstala UniStar v plném vlastnictví. Nyní se EDF ještě nevzdává plánů na stavbu jaderných bloků s EPR, avšak její představitelé o tom mluví poměrně neurčitě, což je změna oproti dřívějšímu rozjíždění velkých společných projektů.
Změny záměrů ohledně amerického trhu reflektují také celkově poměrně nejistou situaci, panující ve francouzském atomovém sektoru. Jednak jej sužuje konflikt mezi titány EDF a Areva, jednak světová ekonomická krize a nízké ceny na zemní plyn v USA. Tyto mraky poněkud zatemnily světlou oblohu jaderných zítřků ve znamení rozsáhlé vzájemné spolupráce s Američany. Proglio si ovšem myslí, že se jedná pouze o krátkodobý spád zájmů.
„Zítra či pozítří se světová ekonomika zotaví z ran, které přinesla krize. Zemní plyn není lékem na všechno, jaderná energetika má své pevné místo. Bude zapotřebí nějaký čas počkat, ale dlouhodobý potenciál atomové energie je obrovský“, uvádí.
Jen nečinně čekat však nebude – kvůli problémům na americkém trhu se Francouzi chtějí po zakázkách poohlídnout v Asii, na Blízkém Východě a v Evropě, přičemž poslední Proglio nazývá nejdůležitějším trhem, kde je pořád místo pro rozvoj jaderné energetiky. Jako příklad uvádí Velkou Británii a Itálii.
Podle jeho názoru je výhodou evropských zemí a například Číny to, že mají jasné energetické koncepce. Americké „regulační prostředí“ však považuje za „silně roztříštěné, je v něm mnoho nejasností a zmatků“. Je to jeden z důvodů, proč se EDF tamního trhu v podstatě dočasně vzdává.

Související články: Francouzské atomové vášně

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..