jaderná energie - Rusové úspěšně zvládli další etapu stavby druhého na světě komerčního bloku na rychlých neutronech - Nové bloky ve světě (beloyae) 1
Montáž šachty pro reaktorové těleso na Bělojarské JE. Na světě existuje pouze několik reaktorů na rychlých neutronech, všechny až na francouzký Phénix jsou ve východních zemích (Rusko, Indie, Japonsko, Čína). Komerční je z nich jen jeden, BN-600. BN-800 má šanci být mu nástupcem a otevřít rychlým neutronům dveře na světové komerční trhy.

Na Bělojarské jaderné elektrárně, jediném komerčním jaderném objektu na světě, využívajícím reaktor na rychlých neutronech, byly dokončeny zkoušky reaktorové nádoby, vyrobené pro budoucí blok BN-800, také založený na rychlé technologii. Potvrdila to kontrolní komise, kde se sešli představitelé největších ruských firem z oboru. Závěr zprávy zní: „Výsledky zkoušek zaručují, že nejdůležitější součást systému, hlavní reaktorová nádoba, která ovlivňuje bezpečnost a spolehlivost celé elektrárny, je připravena na další konstrukční práce“.

Tato událost je velmi významná pro ruský atomový průmysl. Bělojarská jaderná elektrárna je jedinečná tím, že v rámci jednoho objektů kombinuje bloky různých typů. Dnes už funguje jen třetí blok BN-600, spuštěný v roce 1980, který je jediným komerčním energoblokem na rychlých neutronech. Chystaný BN-800 také využívá tuto technologii a pokud jej Rosatom zvládne postavit podle harmonogramu, pro ostatní jaderné hráče to bude novou výzvou.

Inženýři elektrárny testovali nádobu reaktoru na pevnost, mechanickou odolnost a těsnost, všechny zkoušky trvaly dohromady jeden měsíc. Další etapou je montáž pojistného tělesa reaktoru a vnitřních zařízení, tyto práce by podle harmonogramu měly být dokončeny v listopadu příštího roku a dubnu roku 2012.

Podle zástupce hlavního konstruktéra pro montáž Bělojarské JE Sergeje Kirina je úspěšné dokončení zkoušek hlavní reaktorové nádoby BN-800 přelomovou událostí pro průběh celé stavby. „Instalace hlavní reaktorové nádoby znamená dosažení určité mety. Vedlo k tomu mnoho dlouhé a náročné práce“, zdůraznil.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..