Středa, 30 září
Shadow

Protesty proti převážení jaderného paliva přišly Německo minimálně na 25 miliónů eur

Strážci pořádku hlídají cestu vlaku s jaderným palivem. 16 tisíc takových hlídačů přijde německou státní pokladnu minimálně na 25 miliónů eur.
Strážci pořádku hlídají cestu vlaku s jaderným palivem. 16 tisíc takových hlídačů přijde německou státní pokladnu minimálně na 25 miliónů eur.

Policejní ochrana kontejnerů jaderným palivem z Francie stála zemskou vládu Dolního Saska minimálně 25 milionů eur. V úterý toto číslo uvedly Süddeutsche Zeitung s odkazem na premiéra spolkové země Davida McAllistera.

Tuto částku si vyžádalo rozehnání demonstrantů, kteří se o tomto víkendu snažili zabránit vlaku s jaderným odpadem dojet do cíle. Přibližně 4 tisíce lidí lehalo do kolejí a nenechávalo vlak projet, vydrželi tak asi 90 hodin. Bezpečný dojezd do cíle zajišťovalo na 16 tisíc (podle jiných údajů 20 tisíc) policistů, z nichž mnozí tak nepřetržitě pracovali více než 30 hodin. Část policistů byla povolána z řad zemské policie, část z celostátní.

Policejní odbory uvádějí dvojnásobnou sumu, 50 miliónů eur. V každém případě, uvádí SDZ, nejde ani tak o konkrétní částku, jako spíše o to, kdo ji zaplatí. Podle McAllistera nebude spravedlivé, pokud to odnese jen Dolní Sasko, a hodlá to prohlásit na konferenci zemských ministrů vnitra, která se koná za 10 dní v Hamburku. Podle názoru bavorského ministra Joachima Hermanna by akci měli zaplatit demonstranti. „Měli bychom se spíše ptát, proč to nezaplatí oni“, řekl novinářům ze SDZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..