Strážci pořádku hlídají cestu vlaku s jaderným palivem. 16 tisíc takových hlídačů přijde německou státní pokladnu minimálně na 25 miliónů eur.
Strážci pořádku hlídají cestu vlaku s jaderným palivem. 16 tisíc takových hlídačů přijde německou státní pokladnu minimálně na 25 miliónů eur.

Policejní ochrana kontejnerů jaderným palivem z Francie stála zemskou vládu Dolního Saska minimálně 25 milionů eur. V úterý toto číslo uvedly Süddeutsche Zeitung s odkazem na premiéra spolkové země Davida McAllistera.

Tuto částku si vyžádalo rozehnání demonstrantů, kteří se o tomto víkendu snažili zabránit vlaku s jaderným odpadem dojet do cíle. Přibližně 4 tisíce lidí lehalo do kolejí a nenechávalo vlak projet, vydrželi tak asi 90 hodin. Bezpečný dojezd do cíle zajišťovalo na 16 tisíc (podle jiných údajů 20 tisíc) policistů, z nichž mnozí tak nepřetržitě pracovali více než 30 hodin. Část policistů byla povolána z řad zemské policie, část z celostátní.

Policejní odbory uvádějí dvojnásobnou sumu, 50 miliónů eur. V každém případě, uvádí SDZ, nejde ani tak o konkrétní částku, jako spíše o to, kdo ji zaplatí. Podle McAllistera nebude spravedlivé, pokud to odnese jen Dolní Sasko, a hodlá to prohlásit na konferenci zemských ministrů vnitra, která se koná za 10 dní v Hamburku. Podle názoru bavorského ministra Joachima Hermanna by akci měli zaplatit demonstranti. „Měli bychom se spíše ptát, proč to nezaplatí oni“, řekl novinářům ze SDZ.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..