V boji o zakázku na dostavbu JE Temelín se střetávají často zcela protichůdné názory a padají argumenty jak věcné, tak ideologické povahy. Jeden názor nyní přišel ze strojírenského veletrhu v Brně, podle něhož je pro ČR nejvýhodnější spolupráce s ruským Atomstrojexportem.
V boji o zakázku na dostavbu JE Temelín se střetávají často zcela protichůdné názory a padají argumenty jak věcné, tak ideologické povahy. Jeden názor nyní přišel ze strojírenského veletrhu v Brně, podle něhož je pro ČR nejvýhodnější spolupráce s ruským Atomstrojexportem.

S ruskou technologií už máme své zkušenosti a je nám bližší. Navíc s Atomstrojexportem máme lepší vztahy než s Francouzi a Američany. Takový vzkaz poslali vládě účastníci konference o dostavbě Temelína, která se uskutečnila v Brně při strojírenském veletrhu. Vláda spolu s ČEZem nyní začíná připravovat zadávací dokumentaci. Tendr chce vypsat už v roce 2012 a v roce 2013 pak začít stavět.

Do předkola výběrového řízení se dostaly tři firmy: Atomstrojexport patřící do ruské skupiny OMZ, francouzská Areva a americká Westinghouse. Každý gigant prosazuje svou technologii. Ne každou jsou ale čeští podnikatelé schopní pomáhat sestavit v maximální míře.

„Naše firmy už ruskou technologii dělaly v Dukovanech a částečně i Temelíně, takže jsou na ni mnohem lépe připravené. Například rozměr amerického parogenerátoru je ve Vítkovicích nerealizovatelný. Jsme jediná země této velikosti na světě, která je schopná vyrábět součásti pro jaderné elektrárny. Jestli toho nevyužijeme, je to obrovský průšvih,“ zdůrazňuje místopředseda hospodářské komory Pavel Bartoš.

Většina firem je také přesvědčená o tom, že Atomstrojexport je jediný, který zadá až sedmdesát procent zakázky českým firmám. „Například při stavbě finské jaderné elektrárny Areva pustila do samotného vybavení elektrárny minimum místních firem,“ uvedl předseda krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl.

Podle zástupců vlády je ale předčasné vyslovovat podobné soudy. „Optimismus některých českých podnikatelů je pozoruhodný. Netuším, na čem se zakládá. Všichni tři účastníci slibují vysoký podíl místních firem. To je marketingový slib, kterým nezarmoutí. Až za dva roky budeme mít na stole nabídky, uvidíme, jaká bude realita,“ nabádá ke zdrženlivosti vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Podle něj i vláda trvá na tom, aby se na stavbě podílely české firmy. „Tendr má tři kritéria: cenu, transfer know-how a podíl českých výrobců. Všechny tři části mají svou váhu,“ připomíná.

Ať už tendr dopadne jakkoli, firmy apelují na vládu, aby garantovala dostatečnou dobu mezi výběrem dodavatele a samotnou stavbou. „Optimální by byl rok až osmnáct měsíců. Jen tak se totiž české firmy můžou dobře připravit na dodávky,“ vyzývá Bartuška.

Podle něj by si totiž Česko nemělo nechat vzít příležitost rozvíjet obor jaderné energetiky ve chvíli, kdy jen v Evropě oznámilo záměr postavit další reaktory dvanáct států. Mnoho z nich už začalo s účastníky řízení jednat. „K dostavbě Temelína upínáme pozornost. Do roku 2015 máme podepsanou smlouvu na správu řídicího systému v Dukovanech. Pak se bude naše budoucnost odvíjet od výsledku této zakázky,“ uvedl Zdeněk Buchta, vedoucí projektu Temelín z firmy ZAT. Tato firma v současnosti zaměstnává 400 lidí. „Jednáme se všemi firmami. Zatím ale největší šanci vidíme v ruském projektu. Tam jsou totiž připravení nám zadat zakázku na klíč. Westinghouse bude mít zájem především o montáž,“ je přesvědčený Buchta.

Zdroj: Moravské hospodářství

O autorovi

admin

3 Comments

    Pokud Rusko vyhraje, bude to jasný signál kam tato země směřuje. Rusko zkrátka vyhrát nesmí. Čeští kolaboranti opět ukazují, že za prachy jsou schopny postrčit tuto zemi opět do spárů Ruska.

      Ty jsi asi spadl z višně naznak, že??

    jasně, nejdříve rusáci obsadí temelín, pak zbytek republiky a pak pošlou naši armádu v prvém sledu útoku směrem na La Manche…. 🙂 🙂 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..