Demonstrační reaktor na rychlých neutronech v Mondžú. Pýcha japonské jaderné energetiky má být po patnácti letech spuštěna znovu, ale jak je vidět, ani Japonci nejsou ušetřeni malých a velkých technických nedopatření.
Demonstrační reaktor na rychlých neutronech v Mondžú. Pýcha japonské jaderné energetiky má být po patnácti letech spuštěna znovu, ale jak je vidět, ani Japonci nejsou ušetřeni malých a velkých technických nedopatření.

Letos 26. srpna došlo k nehodě na japonském experimentálním množivém reaktoru Mondžú, který byl odstaven v roce 1995 kvůli úniku 640 kilogramů sodíku a s velkou slávou se chystalo jeho opětovné spuštění. Utrhl se velký kovový válec o hmotnosti 3,3 tun, výšce 12 metrů a 46 centimetrů v průměru. Zvednout samotnou kovovou součást by nečinilo až takové potíže, hlavní problém však spočívá v tom, že spadl rovnou do rozestavěné aktivní zóny reaktoru a dostat jej ven «klasickými» metodami typu jeřábu je technicky nemožné.

9. listopadu japonská agentura pro jadernou energetiku (JAEA) uveřejnila kompletní popis prací, které pracovníci Mondžú podnikli, aby stav aktivní zóny prozkoumali. Třítunový válec a jeho okolí byly prozkoumány pomocí kamer a sond, padlo několik návrhů na to, jak jej z aktivní zóny vyndat.

Závěry, ke kterým experti JAEA došli, nejsou příliš potěšující. Pro odstranění válce bude zapotřebí rozebrat veškerá zařízení, které se nacházejí v horní části reaktoru. Bude také zapotřebí zvláštních ochranných opatření, neboť válec se «utopil» v sodíku, který v reaktoru slouží jako chladivo, a při zvedání je nutné předejít tomu, aby sodík přišel do styku se vzdušnou vlhkostí. Navíc došlo k mechanické deformaci válce, takže jej není možné vytáhnout přes otvor.

Představitelé JAEA nedokázali odpovědět, kdy bude reaktor znovu spuštěn. Podle informovaného zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, k tomu nedojde dříve, než za rok.

Podle oficiální verze průběhu havárie, kterou uveřejnila JAEA, se příčinou pádu stalo roztržení přírubových spojů. Z důvodu profesionální etiky experti, obeznámení s věcí, zatím odmítají veřejně komentovat již několikrát vyslovené podezření, že pád zavinila chyba operátora, který nařídil pustit válec zrovna ve chvíli, kdy jej jeřáb táhl nahoru.

Japonsko je vedle Indie, Ruska a Číny jednou ze zemí, která aktivně prosazuje vývoj reaktorů s uzavřeným palivovým cyklem na rychlých neutronech. V roce 2025 má v zemi být vybudován druhý experimentální rychlý reaktor, komerční použití začne po roce 2050.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..