jaderná energie - Obce chtějí právo vetovat jaderná úložiště - Back-end (temelin palivo) 1
Mezisklad vyhořelého paliva na JE Temelín. Podobný chystá i elektrárna v Dukovanech.

Obce chtějí mít právo účastnit se řízení o umístění úložiště jaderného odpadu, případně mít právo veta. Obrátily se proto s peticí na dotčená ministerstva a obě parlamentní komory.

Petici s žádostí o změnu procesu vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu podepsalo 4207 lidí. »Může se to zdát málo, ale většinou jde o malinké obce,« řekl včera na tiskové konferenci Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Současná podoba schvalovacího procesu na umístění hlubinného úložiště pro jaderný odpad zatím účast dotčených obcí vylučuje. Vzniklo sice již několik novel, které měly právo obcí ustavit, sněmovna je však nepřijala. Uznat obce jako plnohodnotné účastníky řízení je podle Sequense pro lokality důležité i proto, že až dosud měly zastání na ministerstvu životního prostředí, po nástupu ministra Pavla Drobila prý už ale na úřad spoléhat nemohou.

Starostové, podporovaní nevládními organizacemi, proto chtějí změnit atomový zákon nebo právo veta vtělit do norem pro územní rozvoj podobně, jako je tomu podle nich například ve Švédsku, Belgii, Francii, Finsku nebo Maďarsku.

Sequens bude ve čtvrtek jedním z účastníků prvního setkání pracovní skupiny Dialog, která má najít konsenzus mezi zájmy obcí a státu, a ve které zasednou zástupci obcí, nevládních sdružení, Správy úložišť radioaktivních odpadů a ministerstev. Co si od ní mohou obce slibovat, nechce Sequens odhadovat.

Vhodné místo pro úložiště jaderného odpadu stát vybírá od roku 1993. Konečnou variantu chce vybrat do roku 2025, o pět let později se má začít stavět a provoz má být spuštěn v roce 2065. Vyhořelé jaderné palivo se nyní skladuje ve dvou meziskladech v JE Dukovany, další se připravuje v Temelíně.

Zdroj: Haló noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..