"Atomová energie? Ne, děkujeme". Pokus protijaderných aktivistů a demonstrujících o uzavření silnice, kudy měla jet auta s vyhořelým palivem.
„Atomová energie? Ne, děkujeme“. Pokus protijaderných aktivistů a demonstrujících o uzavření silnice, kudy měla jet auta s vyhořelým palivem.

Kolona nákladních aut s jaderným odpadem v úterý pomalu, ale jistě nabrala směr úložiště Gorleben v Dolním Sasku. Stalo se tak poté, co německá policie kompletně rozehnala blokující cestu aktivisty.

S ohledem na víkendové události je relativně slušným úspěchem, že se nákladní auta vůbec dostala ke slovu. Minulý pátek vyrazil vlak s přibližně 130 tunami jaderného odpadu (11 kontejnerů) z továrny na přepracování vyhořelého paliva ve francouzském městě La Hague do německého Dannenbergu, který leží asi 20 kilometrů od Gorlebenu a kde se nachází úložiště vyhořelého paliva. Už na hranicích měl vlak potíže – musel jet oklikou, neboť přímou cestu zablokovali odpůrci jaderné energetiky.

Tím to však neskončilo. Další aktivisté a protestující nezaháleli a sešli se v počtu desítek tisíc lidí (podle údajů německých médií až 50 tisíc) na obří demonstraci přímo v Dannenbergu. Použili takzvanou „blokádu vsedě“ – sedli si na koleje a silnice, kterými měly projíždět nákladní vozy (nutno říci, že přímo do blokády se jich zapojilo jen okolo tří tisíc, ostatní demonstrovali ve městě). Část z nich, skupina „Castor schottern“ („Vyštěrkování Castoru“, podle kontejnerů, ve kterých jsou odpady převáženy), se pustila do odstraňování štěrku z kolejní lože. Zemědělci zablokovali silnice traktory.

Na ochranu cesty jaderného paliva však bylo nasazeno okolo 16 tisíc policistů. Na mnoha místech vypukly potyčky,

Záběr z té klidnější, městské části demonstrace. V popředí jsou vidět záda výkonného ředitele Greenpeace International Kumiho Naidooa, kterak promlouvá k davu.
Záběr z té klidnější, městské části demonstrace. V popředí jsou vidět záda výkonného ředitele Greenpeace International Kumiho Naidooa, kterak promlouvá k davu.

ve kterých četní demonstranti házeli po mužích zákona petardy, klacky a vše, co jim přišlo pod ruku. Policisté na obzvlášť horkých místech rozehnali demonstrující slzným plynem, vodním děly a pendreky. Vlaku se nakonec podařilo projet po železnici, silnice však byly policií uvolněny až dnes okolo půl osmé ráno, aktivisté tedy vydrželi vzdorovat okolo 90 hodin. Podle představitelů policie akce proběhla v klidu, ale místy „obtížně“, podle jejich informací bylo několik představitelů veřejné ochrany zraněno. Protestující zase obviňují policisty, že s nimi zacházeli velmi hrubě, například představitelé Greenpeace uvádějí, že jeden muž a jedna žena utrpěli zranění přímo v důsledku jejich chování.

Tento protest byl jeden z největších, které se v Německu udály v poslední době. Vyvrcholila jim snaha opozice a odpůrců jaderné energetiky donutit vládu přezkoumat některá projaderná rozhodnutí, především nedávné prodloužení provozní doby německých JE. Vláda jej zřejmě vzala vážně, neboť ve středu se má dostat na pořad dne přímo na sjezdu Bundestagu.

Vyhořelé jaderné palivo z německých JE posílají Němci do Francie každý rok, tam prochází přepracováním a poté je ukládáno v úložišti Gorleben, vybudovaném v roce 1977. V současné době se tam nachází okolo stovky kontejnerů, celková kapacita činí 420 kontejnerů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..