
Vědeckému týmu z Tokijské univerzity, vedenému profesorem Juičim Ikuharou, se podařilo pomocí elektronového mikroskopu zachytit obraz jediného atomu nejlehčího a nejmenšího prvku z celé periodické tabulky – vodíku. Jedná se vskutku o velký úspěch, neboť atomový poloměr vodíku činí jen něco okolo miliontiny milimetru.
Japonští výzkumníci použili k pořízení snímku transmisní elektronovou mikroskopii. Jde o metodu, při níž je na velmi tenký plátek vzorku, kterým byl v tomto případě hydrid vanadia, zaměřen paprsek elektronu z přesně určené pozice. Z rozdílu mezi vstupním a výstupním signálem lze získat snímek, na němž je možno pozorovat jednotlivé atomy.
„Byl to jeden z největších snů všech badatelů, věnujících se elektronové mikroskopii a fyzice nanosvěta. Nyní můžeme přímo pozorovat atomy všech prvků periodické tabulky“, řekl k objevu profesor Ikuhara. „Vloni se nám podařilo pořídit obrázek atomu lithia, letos v dubnu jsme se zaměřili na vodík. Věřili jsme, že se nám podaří snímek získat“.
Ačkoliv se může zdát, že takové experimenty přinášejí nanejvýš radost z poznání světa, opak je pravdou – zkoumání mikrosvěta a především techniky, které jsou za tímto účelem vyvíjeny, mají stále větší a větší praktické použití. Zobrazování v nanorozměrech je velmi důležité v materiálových vědách a fyzice pevných látek, kde se dnes stále více uplatňují technologie, založené na manipulacích s velmi tenkými vrstvami (například monomolekulárními). Technika elektronové mikroskopie je jednou z mála metod přímého pozorování jevů, k nimž v takovýchto systémech dochází. Umožňuje lépe pochopit i mnohé skutečnosti našeho, makroskopického světa, například únavu materiálů.