28.11.2022

 

Začíná další kolo jednání mezi Islámskou republikou a šestici prostředníků. Přes prohlášení baronky Ashtonové o "velmi důležitém kroku" dává průběh předchozích rokování tušit spíše pesimistický scénář, což znamená "žádná změna".
Začíná další kolo jednání mezi Islámskou republikou a šestici prostředníků. Přes prohlášení baronky Ashtonové o „velmi důležitém kroku“ dává průběh předchozích rokování tušit spíše pesimistický scénář, což znamená „žádná změna“.

Hlavní představitel Islámské republiky na jednáních o jaderném program Saíd Džalílí kývl na nabídku „šestky“ (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo) o jaderném programu. Podmínkou Íránu je, že začnou až po 10. listopadu. V pátek to novinářům sdělila v Bruselu vrchní představitelka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová. Zpráva z Íránu k ní podle její slov dorazila týž den ráno. Nejvyšší úřednice EU pro zahraniční věci nazvala tuto odpověď „velmi významným krokem“ a řekla, že konkrétní datum a místo konání schůze musejí ještě obě strany projednat.

Zda skutečně nakonec dojde k nějaké nové dohodě, či jednání opět povedou ke „status quo“ neboli nikam, se teprve ukáže.

Související články: Vídeň bude v půli listopadu nejspíše hostit další kolo jednání o íránském jaderném programu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..