"Bigbang" vědci - badatelé, zabývající se základními zákony vesmíru. V jednom z takových týmů pracoval i Hicheur. Nyní se jej část kolegů veřejně zastala.
„Bigbang“ vědci – badatelé, zabývající se základními zákony vesmíru. V jednom z takových týmů pracoval i Hicheur. Nyní se jej část kolegů veřejně zastala.

Jaderní vědci zřídili ve Francii výbor solidarity s francouzským fyzikem Adlenem Hicheurem, pracovníkem CERNu, který je už rok vězněn pro podezření z podílu na přípravě teroristické akce. Hicheur v jaderném středisku pracoval na matematických metodách pro zpracování výsledků měření na detektorech LHC. Také přednášel teoretickou fyziku na jedné z nejlepších evropských technik – Federální polytechnické škole Lausanny ve Švýcarsku.

Vědec, který je alžírského původu, byl zadržen se svým bratrem 8. října 2009 ve Francii na základě podezření z korespondence s představiteli Al-Kájdy v zemích, kde působí Islámský Maghreb – jedna z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších militaristických organizací v regionu. Podle informací francouzských médií projevil ochotu podílet se na možném atentátu. Jeho bratr byl krátce nato propuštěn bez obvinění.

Jeho kolegové obvinění nevěří, respektive nepovažuji veřejně známé důkazy za dostatečné. V pondělí 19 badatelů napsalo dopis Francouzské fyzikální společnosti, v němž oznámili vytvoření výboru na podporu Hicheura. Především považují za nepřípustné prodloužení vazby o čtyři měsíce, které v září nařídili vyšetřovatelé: „Nakolik je nám známo, nebyly uvedeny žádné podstatné důkazy, které by oprávnily třináctiměsíční vězení. Jediné informace, které vyšetřovatelé uvedli, byly získány ze zpráv elektronické pošty a dalších komunikačních cest, a byly získány ještě před jeho zatčením“.

Podle fyziků trvá Hicheur na své nevině. Mají obavy o jeho vědeckou činnost. Je zajímavé, že i jeho kolegové z Lausannské polytechniky reagovali na jeho zatčení velmi překvapeně a uvedli, že je to pro ně zcela šokující zpráva.

„S ohledem na to, že tento stav může trvat až dva roky a nedojde k žádnému řádnému soudu, rozhodli jsme se zřídit výbor na jeho podporu, abychom upozornili vědeckou veřejnost na věc Adlena a pomohli mu jakýmikoliv zákonnými prostředky“, prohlašují autoři dopisu.

Mezi nimi je celá řada významných fyziků z Francie, Švýcarska a dalších zemí, včetně nositele Nobelovy ceny za fyziku z roku 1998 Jacka Steinbergera.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..