Průmyslníci, kteří se chtějí podílet na dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně, navrhují, aby se změnily podmínky výběrového řízení na dodavatele nových bloků. Temelínský tendr by se měl podle nich rozdělit na dvě části – dodávku know-how a základní části reaktoru, tedy takzvaného jaderného ostrova, by měl zajišťovat jeden ze zahraničních uchazečů. Ostatní dodávky včetně turbín či parogenerátorů by však měl sjednávat jiný kontraktor, a to především s českými firmami. „Všechny dřívější jaderné bloky jsme si takto v Česku dělali sami, kontraktorem byli předchůdci dnešní Škody Praha. Česko má na to, abychom si dělali kontraktora,“ řekl deníku E15 šéf a majitel Vítkovic Machinery Group Jan Světlík, který stojí v čele Národního strojírenského klastru.

Národní strojírenský klastr sdružuje naprostou většinu českého průmyslu z oboru. Mnoho těchto firem, které jsou často úzce specializované na zvláštní typy dodávek, vidí v zakázkách z Temelína šanci vyšvihnout se z nepříliš příznivé současnosti. Jejich přímé zájmy a zájmy zadavatele ČEZ však nemusejí být totožné.
Národní strojírenský klastr sdružuje naprostou většinu českého průmyslu z oboru. Mnoho těchto firem, které jsou často úzce specializované na zvláštní typy dodávek, vidí v zakázkách z Temelína šanci vyšvihnout se z nepříliš příznivé současnosti. Jejich přímé zájmy a zájmy zadavatele ČEZ však nemusejí být totožné.

 Společnost ČEZ, která jako investor tendr vyhlásila, i zástupci státu jsou však k podobné možnosti skeptičtí. „Z hlediska investora by to byla děsivá situace. Ti dva dodavatelé by museli úzce spolupracovat a ČEZ by byl v situaci neustálého soudce,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Jakákoli razantní změna tendru by znamenala vrátit se na začátek a zpochybnit projekt,“ uvedl šéf dozorčí rady ČEZ Martin Říman.

 Pokud se něco na výběrovém řízení mění, jsou to podle Římana pouze termíny.

 O vítězství v temelínském tendru na vybudování dvou reaktorů, jehož hodnota by mohla díky opci na tři další bloky v Česku a na Slovensku dosáhnout až 500 miliard korun, zatím usilují českoruské konsorcium Škoda JS – Atomstrojexport, americkojaponský Westinghouse a francouzsko-německá Areva.

 Světlík se nicméně domnívá, že vedle toho by tu mohla být role i pro takzvaného kontraktora EPC (Engineering – Procurement – Construction), který obvykle se svými subdodavateli zajišťuje projekční činnost, stavební i technologické dodávky a montážní práce. Tímto kontraktorem by podle Světlíka mohla být právě Škoda Praha. A díky zpoždění tendru je na podobné změny více času.

 Také šéf Škody Power Jiří Šmondrk se domnívá, že rozdělení tendru na primární a sekundární část by prospělo českým firmám. „O sekundární část by se pak mohla ucházet některá z českých inženýrských firem či jejich konsorcium,“ uvedl Šmondrk.

Ladislav Kříž argumentuje, že Škoda Praha ze skupiny ČEZ není na podobnou roli personálně ani kapacitně vybavena. „Je vytížena prací na obnově uhelných elektráren,“ řekl Kříž.

 Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška považuje návrhy průmyslníků za nerealistické. „Pro prestiž českého průmyslu by to bylo ideální, ale pokud nemáte jednoho finálního dodavatele, nedokážete sladit dodávky,“ řekl Bartuška. Upozornil, že ani zahraniční zkušenosti nesvědčí ve prospěch rozdělení tendru.

 Jiří Šmondrk ze Škody Power na druhé straně upozorňuje, že současný model tendru – tedy dodávky na klíč, nedává moc šancí českým firmám, které mají moderní technologie. Američané či Francouzi podle něj nakonec vezmou od českých firem jen „železo a beton“. U Rusů vidí o něco větší šance.

 Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..