Finský MCC-30/15 v celé kráse. Malé urychlovače tohoto druhu jsou určeny pro aplikovaný jaderný výzkum, jako jsou například radiofarmaka.
Finský MCC-30/15 v celé kráse. Malé urychlovače tohoto druhu jsou určeny pro aplikovaný jaderný výzkum, jako jsou například radiofarmaka.

Ruští jaderní vědci spustili ve finském městě Jyväskylä experimentální komplex na výrobu radioaktivních izotopů pro diagnostiku a léčení srdečních a nádorových onemocnění. Základem nového zařízení je kruhový urychlovač částic (cyklotron) MCC-30/15, který navrhli a sestrojili výzkumníci z petrohradského Vědecko-technického institutu elektrofyzikálních aparatur D. V. Jefremova. Jeho konstrukce je obdobná konstrukci cyklotronů, vyrábějících radiofarmaka pro pozitronovou emisní tomografii.

Celý projekt probíhal pod taktovkou ruské státní korporace Rosatom. Jeho ředitel pro strategické plánování Denis Kovalevič okomentoval úspěšné dovršení takto: „[Tento urychlovač] vyrábí dost izotopů pro diagnostikování několika desítek tisíc pacientů. (…) Je velmi kompaktní a při ceně, srovnatelné se západními analogy, vychází jeho údržba levněji. Plánujeme zahájit jeho sériovou výrobu a aktivně nasazovat tento urychlovač na domácích centrech pozitronové emisní tomografie“, přiblížil budoucí záměry společnosti.

Podobný osud zřejmě čeká i další modely – Rosatom se snaží prosadit doma i ve světě i na tomto poli vedle tradičních jaderných elektráren a jaderného výzkumu. Hodlá sériově vyrábět celou řadu urychlovačů o počtu minimálně 5-7 komplexů různých typů ročně.

MCC-15/30 je prvním ruským cyklotronem, který umí urychlit svazky protonů na energii 18-30 MeV a svazky deuteronů (iontů deuteria, izotopu vodíku s 1 neutronem) na 9 až 15 MeV. Práce na projektu začala v roce 2007, před rokem byla všechna hotová zařízení odeslána do Finska. Nyní je konstrukce dokončena.

Celkově již podle návrhů VTIEA na světě funguje 30 urychlovačů, část z nich v Rusko, část v Číně, Ukrajině, Čechách (ÚJV Řež), Rumunsku, Polsku, Egyptě, Korey, Arménii.

Finsko-ruská (respektive sovětská) spolupráce má dlouhou tradici, například ve městě Turku byl v roce 1975 postaven urychlovač MGC-20, který také navrhl VTIEA. Před čtyřmi lety se v Turku zabydlel druhý urychlovač ruské výroby, SS-18/9.

První na světě cyklotron postavili američtí vědci na Berkeleyské univerzitě v roce 1930. Sedm let nato jejich úspěch zopakovali sovětští badatelé v Radiovém institutu v Leningradu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..