Po dvou desetiletích stagnace jaderné oblasti zřetelně chybí střední generace a mladá dorůstá jen pomálu. Mnozí už bijí na poplach, otázkou je, zda to bude stačit.
Po dvou desetiletích stagnace jaderné oblasti zřetelně chybí střední generace a mladá dorůstá jen pomálu. Mnozí už bijí na poplach, otázkou je, zda to bude stačit.

Nedostatek specialistů z oblasti jaderné energetiky a souvisejících oborů hrozí České republice a Evropě. Upozornilo na to jednání odborníků v belgickém Bruselu, které inicioval český europoslanec Pavel Poc. Ten společně se zástupci Českého vysokého učení technického Praha (ČVUT) takzvaně bije na poplach a ukazuje na hlavní problém, se kterým se Evropa v oblasti jaderné energetiky v posledních letech potýká. Tím je dlouhodobě klesající zájem studentů o technické obory. A pokud by se tento trend nepodařilo zvrátit, bude prý hrozit, že v nadcházejících desetiletích bude komplikacím s nedostatkem kvalifikovaných specialistů čelit nejen jaderná energetika, ale i mnohé další obory. To potvrzují lektoři i samotní energetici. Skupina ČEZ proto úzce spolupracuje se 46 středními a 13 vysokými školami po celé České republice.

Výjimkou není ani Karlovarský kraj. I odtud prý mohou vzejít budoucí energetici a ´talentované mozky´ pro vědu a výzkum. „Stárne celý sektor i celá energetika. V horizontu deseti let budeme potřebovat až 12 tisíc nových zaměstnanců technického vzdělání,“ konstatoval Pavel Puff, ředitel útvaru strategického náboru Skupiny ČEZ.

Společnost v příštích letech chystá velké projekty. Plánuje mimo jiné výstavbu nových paroplynových zdrojů, modernizaci uhelných bloků či dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. O ní má česká vláda rozhodovat už v roce 2013.

Podle Poce přitom nejde jen o zajištění samotné obsluhy současných nebo budoucích elektráren. „Tyto kvalifikované síly jsou nezbytné především pro vědu a výzkum v oboru,“ vysvětlil europoslanec s tím, že probíhající vývoj reaktorů nové generace slibuje nejen výrazně vyšší účinnost reaktorů, ale také možnost využití i stávajícího odpadu. Nabízí se tak přímá otázka, bude pro energetiku dostatek lidí? A jaký je dnes ze strany studentů o jádro a fyziku zájem? Jedním z míst, která požadované odborníky produkují, je Katedra jaderných reaktorů na FJFI ČVUT v Praze. „V minulosti jsme mívali v průměru pět studentů ročně, nyní jich evidujeme patnáct. Začátkem devadesátých let však sedmdesát procent lidí končilo v bankách a soukromých firmách. Dnes naopak můžeme říci, že devadesát pět procent zůstává v oboru,“ popsal situaci vedoucí katedry jaderných reaktorů Lubomír Sklenka. Požadavky ČEZu jsou však ještě vyšší.

„Myslím si, že kdybychom produkovali dvojnásobek i trojnásobek, tak by všichni ti lidé práci u ČEZu dostali,“ poznamenal další pracovník katedry Jan Rataj. Současně nadhodil, že shánění studentů by mělo začít již na středních školách.

V Karlovarském kraji spolupracuje s ČEZem SPŠ Ostrov. „Dostali jsme nabídky na možnosti přednášek či exkurzí do elektráren,“ potvrdil ředitel školy Pavel Žemlička. „V tomto kalendářním roce naši žáci absolvovali exkurzi na FJFI, tak uvidíme, zda je tato škola nějakým způsobem zaujala a projeví se jejich zájem v podání přihlášek,“ doplnil s tím, že z ostrovské školy se v poslední době na FJFI hlásil pouze jediný absolvent.

Zdroj: Sokolovský deník

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..