30.11.2022
Mohamed El-Baradei, bývalý šéf MAAE. Ať už to s jeho egyptským původem souvisí či ne, jeho postoj k jaderným programům na Blízkém Východě byl považován za liberální, což mu mnozí vyčítali. Nynější hlava agentury to možná změní.
Mohamed El-Baradei, bývalý šéf MAAE. Ať už to s jeho egyptským původem souvisí či ne, jeho postoj k jaderným programům na Blízkém Východě byl považován za liberální, což mu mnozí vyčítali. Nynější hlava agentury to možná změní.

Egyptská vláda je znepokojena možností celosvětového vyšetřování jaderného programu své země a tím, že MAAE vede na středomořskou republiku vlastní „jadernou složku“. S touto zprávou přišla agentura Associated Press, která získala utajenou zprávu pro MAAE, připravenou egyptskou jadernou agenturou.

Hlavním důvodem podezření vůči Egyptu, které MAAE pojala, jsou vzorky uranu, které inspektoři pořídili v letech 2007-2008 v Inshasu, kde se nacházejí dva výzkumné lehkovodní reaktory ETRR-1 a 2 o kapacitách 2 MWatt a 22 MWatt (tep.). Při jejich analýze byly nalezeny  stopy vysoce obohaceného uranu. Tři roky předtím, v roce 2005, provedla v zemi MAAE výzkum, při němž hledala stopy plutonia, které zbylo po dávných experimentech egyptských vědců.

Oficiální špičky země měli samozřejmě pro všechno svá vysvětlení. Mohammed El-Baradei, diplomat původem právě z Egypta, který po tři období vedl MAAE, se s nimi spokojil. Nový šéf agentury, Japonec Jukia Amano, je poněkud méně liberální vůči jadernému programu arabské republiky.

Představitelé egyptského jádra tvrdí, že se vysoce obohacený uran dostal na území země ze zahraničí a že k tomu došlo náhodou při dopravě kontejnerů s radioaktivními izotopy, určenými pro výzkum. MAAE už nyní nepovažuje tuto odpověď za postačující. Navíc byly v Inshasu nalezeny i kousky uranu nízkého obohacení, jejichž původ zatím nebyl vysvětlen nijak.

Ve zprávě je nastolena otázka „odhadu rozsahu potenciálního poškození, které utrží Egypt, pokud vyšetřování MAAE bude pokračovat“.

„Bylo naší chybou jen rozhodnutí neinformovat o našem jaderném programu MAAE od samého počátku a neposkytovat uspokojující vysvětlení?“, ptají se autoři dokumentu.

„Je pro nás životně důležité předejít tomu, abychom byli zařazeni do stejné kategorie, jako Sýrie a Írán, a všechna naše úsilí musejí být soustředěna na to, abychom přesvědčili MAAE s definitivní platností uzavřít egyptskou složku“, zní závěr zprávy.

Zdroj z agentury Associated Press uvádí, že zpráva je datována zářím letošního roku a připravena pod vedením Mohameda Tahy al-Kalálího, šéfa Egyptské rady pro jadernou energii.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..