jaderná energie - Čína chystá nové reaktory ACPR-1000 na volný vývoz - Ve světě (chinese dragon) 1
V jaderné oblasti zatím čínský drak spí, nový projekt CGNPC jej však možná již brzy probudí.

Čínské reaktory CPR-1000, které zatím fungují jen na několika elektrárnách, jsou, jak je známo, víceméně místní variantou francouzských systémů II. generace. Jedná se o tlakovodní systémy, tvoří základ národního jaderného programu s dobou provozu 60 let. Doba stavby jednoho bloku činí 52 měsíců, cena 1500 amerických dolarů za jeden kilowatt instalovaných kapacit.

Francouzský původ technologie s sebou nese řadu problémů, jako je například intelektuální právo francouzské skupiny Areva na celou řadu technických řešení a konstrukcí, použitých v tomto systému, a s tím související potíže při vývozu těchto reaktorů. Vše se však může brzy změnit.

Agentura World Nuclear News uvedla prohlášení ředitele čínské skupiny China Guangdong Nuclear Power Corporation (CGNPC) Čang Šanminga, který deklaroval záměr společnosti vypracovat nový projekt ACPR-1000, jenž bude podle jeho slov zcela čínský a žádná práva zahraničních výrobců se na něj vztahovat nebudou. Nový reaktor by mohl být připraven na vývoz v roce 2013.

Zatím se čínští energetici, plně vědomi všech překážek, příliš nepokoušejí své dílo exportovat. Pokud však skutečně vytvoří spolehlivý a levný projekt, který bude přinejmenším z hlediska práva původní, může Čína zaujmout svou nabídkou mnoho rozvojových zemí, teprve se chystajících zahájit svůj jaderný program, pro něž je cena důležitým faktorem.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..