28.11.2022
jaderná energie - Bělorusko zve ke spolupráci v energetice japonskou Mitsubishi. - Ve světě (belorusko dress) 1
Bělorusové se při hledání investora nejprve obrátili na Čínu, proti tomu se však ostře ohradili Rusové. Šli tedy ještě dále na Východ.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko vyzval ke spolupráci v oblasti výstavby energetických objektů japonskou společnost Mitsubishi Heavy Industries na oficiálním setkání s výkonným víceprezidentem společnosti Ičirem Fukuem.

«Vidíme velkou výhodu japonské společnosti v tom, že se věnuje svému oboru komplexně, počínaje základním výzkumem a konče úspěšnou výstavbou fungujících elektráren», okomentoval schůzi Lukašenko.

Bělorusko se nyní chystá stavět svou první jadernou elektrárnu. Jedním z důvodů je závislost na zdrojích zemního plynu, jehož podíl na výrobě energie činí okolo 95%. Před dvěma lety bylo přijato prezidentské rozhodnutí o stavbě JE. Do jednání o zakázku se ihned zapojilo Rusko  a byly podepsány předběžné dohody s Rosatomem. Zatím obě země vyjednávají konkrétní podobu smlouvy — mimo jiné se nemohou shodnout na tom, komu budou náležet příjmy z prodeje elektrické energie, až bude elektrárna postavena. Běloruská vláda nyní hledá nové investory ze třetích zemí, kteří by mohli přinést do projektu další peníze a částečně vyvážit všudypřítomný ruský živel.

«Po důkladném studiu celosvětové zkušenosti (s různými druhy energetiky, pozn. red.) a  celkové bilanci jsme došli k závěru, že optimální cestou k řešení tohoto problému bude pro nás stavba vlastní jaderné elektrárny», řekl Lukašenko ke svému setkání s Japonci. «Jelikož nemáme žádné vlastní zkušenosti se stavbu jaderných elektráren, museli jsme udělat obrovský kus práce na konzultacích s největšími jadernými společnostmi z Francie, Ruska, Číny. Byli bychom velmi rádi, kdyby se do toho zapojilo i Japonsko», mínil běloruský prezident. Poznamenal také, že japonská zkušenost se stavbou elektráren je pro Bělorusko zajímavá nejen z hlediska jaderné energetiky, ale i využití jiných zdrojů, jako jsou uhlí, voda, rašelina, dřevo.

«Chceme vynaložit všechny dostupné prostředky na to, abychom zajistili energetickou bezpečnost naší země. Vložíme do toho velké peníze. Víme, jaké jsou vaše kapacity a chtěli bychom, aby se Japonsko na těchto projektech podílelo», řekl Lukašenko.

Dodal také, že pokud má japonská společnost zájem o práci v Bělorusku, udělá ze své strany vedení země všechno pro to, aby Mitsubishi měla ty nejlepší podmínky.

Mitsubishi zatím postavila ve světě 26 jaderných elektráren. Patří k již zavedeným značkám, staví i reaktory generace III+.

Související články: Bělorusko ustoupilo, s Ruskem si rozdělí příjmy z jaderné elektrárny napůl

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..