28.11.2022
Nicolas Sarkozy a Nursultan Nazarbajev po loňských jednáních, týkajících se ropného průmyslu. Francie se stala další z jaderných mocností, kdo s touto středoasijskou zemí navázal rozsáhlou spolupráci.
Nicolas Sarkozy a Nursultan Nazarbajev po loňských jednáních, týkajících se ropného průmyslu. Francie se stala další z jaderných mocností, kdo s touto středoasijskou zemí navázal rozsáhlou spolupráci.

V Paříži v Elysejském paláci spolu na této téma jednali prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a Nicolas Sarkozy. Poté, co byly oznámeny výsledky prezidentského rokování, šéfové diplomacie obou zemí Kanat Saudabajev a Bernard Kouchner podepsali mezivládní prohlášení o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, které otevřelo dveře obchodním zakázkám. Nyní přichází ta první – smlouva mezi státním kazašským podnikem Kazatomprom a francouzským jaderným velikánem Arevou, dodavatelem jaderných reaktorů, který se mimo jiné účastní i tendru na dostavbu JE Temelín.

Pro tyto účely dvě země zřídily novou společnost, v níž bude 51% patři Kazatompromu a 49% Arevě a která na základě francouzského projektu postaví továrnu ve městě Usť-Kamenogorsk ve východní části středoasijské stepní země. Podle současných plánů by nový závod o kapacit 400 tun paliva ročně měl začít svou činnost za čtyři roky. Další společný podnik, IFASTAR, který Francie a Kazachstán zřídily vloni, vykračuje na marketingové pole – bude propagovat produkci nového výrobce asijským distributorům.

Zájem o Kazachstán je mezi velkými jadernými hráči v poslední době enormní. Země disponuje jedním z největších rozpracovaných ložisek uranových rud na světě, které láká všechny těžaře, výrobce a distributory ingrediencí pro jaderné palivo. Tradičně silný vliv Ruska tak získává stále větší konkurenci, přičemž nikomu z nových partnerů nevadí, že kazašský politický režim nese všechny znaky autoritativní vlády.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..