27.11.2022
Imouraren na mapě Nigeru. Právě tam chce Areva začít těžit i přes nedávný únos sedmi pracovníků místními militaristy.
Imouraren na mapě Nigeru. Právě tam chce Areva začít těžit i přes nedávný únos sedmi pracovníků místními militaristy.

Areva je ochotna poskytnout čínským partnerům přístup k uranovému ložisku Imouraren na severozápadu Nigeru. Uvádí to agentura AFP s odkazem na zdroje z kanceláře prezidenta.

Těžba v Imourarenu má podle dosavadních předpokladů začít za dva roky. Zatím není přesně určen těžební výkon, podle předběžných údajů počítají Francouzi s 1000 až 1500 tunami uranu ročně v prvních letech od otevření ložiska.

Definitivní rozhodnutí ohledně těžebního výkonu záleží na mnoha faktorech a nebude přijato dříve, než za rok. Pracovníci Arevy míní, že zatím je brzo dávat nějaké přesnější odhady a že výkon může stejně dobře zůstat nízký (okolo 2000 tun ročně) jako vyšplhat na 5000 až 7000 tun ročně.

Imouraren je považován za chudé ložisko (0,8 kg uranu na 1000 kg rudy), nízkou kvalitu však vyvažuje kvantita, množství zásob je natolik velké, že má v uranovém sektoru Nigeru velmi výsadní postavení.

Pokud budou všechny plány Arevy uskutečněny na maximum, stane se Imouraren největším v Africe a jedním z největších otevřených ložisek na světě. Číňané zřejmě vědí, kam píchnout.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..