Velmi schématické znázornění podzemní nukleární stanice s reaktorem Hyperion. Jedná se o velmi slibný trh, nicméně skutečná komerční využitelnost těchto reaktorů zůstává zatím velko neznámou.
Velmi schématické znázornění podzemní nukleární stanice s reaktorem Hyperion. Jedná se o velmi slibný trh, nicméně skutečná komerční využitelnost těchto reaktorů zůstává zatím velko neznámou.

Americká firma TVA, největší distributor elektrické energie ve státu Tennessee, projevila zájem o získání licence na stavbu malých nízkokapacitních jaderných bloků s reaktory mPower, které vyvíjí společnost B&W. S touto zprávou přišel místní tisk, který uvedl, že 5. listopadu poslala oficiální dopis kontrolním orgánům státu, v němž projevila zájem o získání licence na stavbu mPower. Pokud bude ve svém snažení pokračovat, může se stát prvním mostem z akademických a vývojářských ostrovů ke komerčním břehům v této oblasti.

TVA zatím ještě nepřijala rozhodnutí skutečně takový blok stavět. Ve zprávě, kterou poslala kontrolním jaderným orgánům, uvádí pouze, že zvažuje podání žádosti o licenci ma stavbu „jednoho až šesti“ bloků s mPower nedaleko města Oak Ridge.

„Zdůraznili jsme, že ze své strany plánujeme pokračovat směrem k získání povolení ke stavbě“, okomentoval postoj společnosti její tiskový mluvčí Terry Johnson.

Projekt mPower je lehkovodní podzemní reaktor s pasivním bezpečnostním systémem. Vyrábět součástky pro něj budou závody B&W a dopravovat k místu stavby nákladní vlaky.

Společnost B&W toto své dítko nazývá reaktorem „ té skutečné generace 3+“.  Funguje na standardních palivových kazetách pro PWR systémy, ovšem v poněkud zkrácené verzi.  Výměna paliva má probíhat jednou za pět let, předpokládaná životnost činí 60 let a pro vyhořelé palivo počítá projekt se zvláštním skladem. Celkové výdaje na stavbu mPower jsou odhadovány na 5000 dolarů za jeden kilowatt instalovaných kapacit, což snese srovnání s cenami velkých jaderných elektráren.

Stojí za připomenutí, že kromě tohoto reaktoru vyvíjejí americké firmy i další nízkokapacitní systémy, například Hyperion a PRISM.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..