28.11.2022
Uranová ruda. Samotná není dost dobře použitelná, je potřeba odseparovat oxidy uranu a obohatit je o snadno štěpitelný izotop U-235. Míra obohacení je právě tím faktorem, který rozděluje "mírové jádro" a atomové zbraně.
Uranová ruda. Samotná není dost dobře použitelná, je potřeba odseparovat oxidy uranu a obohatit je o snadno štěpitelný izotop U-235. Míra obohacení je právě tím faktorem, který rozděluje „mírové jádro“ a atomové zbraně.

Americký národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA) vyplatí 25 miliónů dolarů jihoafrické jaderné korporaci NECSA za převod výroby molybdenu-99 na mírně obohacený uran. Stejnou částku dostane australský výzkumný reaktor OPAL, jehož správci také převedli reaktor na palivo s obohacením pod 20%, to vše v rámci světové kampaně za zvýšení jaderné bezpečnosti.

Jihoafrický reaktor Safari-1 je jedním z pěti největších dodavatelů molybdenu-99 (který je potřeba například pro výrobu radioaktivního prvku technecia, široce využívaného v medicíně) na světě. Na mírně obohacené palivo přešel vloni. Kromě nesporně pozitivního vlivu na světové veřejné mínění to však vedlo také ke zdražení radioizotopů, vyráběných na reaktoru, přibližně o 20%.

Za mírně obohacené palivo je považován uran s obsahem izotopu U-235 pod 20%. Jaderné elektrárny využívají paliva s obohacením okolo 5%, jiné reaktory, například právě ty na aktivaci radioizotopů, jako je ten molybdenový, nebo výzkumné, si s tím nevystačí. Snaha Američanů o vytlačení vysoce obohaceného paliva, teoreticky použitelného pro další obohacení na 90% a výrobu atomové pumy, však slaví úspěchy – například v Česku už před pěti lety došlo k výměně paliva s 36% U-235 za 20% palivo na výzkumném reaktoru VR-1 FJFI ČVUT v Praze. Tento přechod také sponzorovala americká vláda spolu s korporací TVEL, která nové články vyrobila. Snaha o výrobu vysoce obohaceného paliva je také hlavním bodem obvinění západních zemí vůči Íránu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Info nic moc… Zpracování by mohlo být promyšlenější a důmyslnější

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..