Hosni Mubarak, současný egyptský prezident. Právě ten prosazuje jadernou cestu, která byla i součástí jeho předvolební kampaně.
Hosni Mubarak, současný egyptský prezident. Právě ten prosazuje jadernou cestu, která byla i součástí jeho předvolební kampaně.

Začátek stavby první jaderné elektrárny v Egyptě je naplánován na konec roku 2011. Egyptským médiím to sdělil ministr energetiky a elektrických sítí země Hassán Junis v úterním rozhovoru pro noviny „Al-Másrí Al-Jáum“. Podle jeho slov Egypt do konce letošního roku poskytne hlavním světovým dodavatelům jaderných technologií veškerou technickou dokumentaci pro tendr, kterou nejprve musí schválit Státní rada.

„Ministerstvo stanovilo šestiměsíční lhůtu od vyhlášení mezinárodního tendru na podání přihlášek“, vysvětlil Junis. Dalších šest měsíců bude potřeba na určení vítěze. „Výbor pak bude potřebovat dalších šest měsíců na důkladnou analýzu všech nabídek, zhodnocení technické a finanční stránky věci, hledání a  sporných bodů a nejasností“, řekl ministr. Řekl také, že jednou z podmínek tendru bude dvouletá stáž egyptského personálu na zahraniční jaderné elektrárně, kde bude moct získat praktické dovednosti pro spouštění, ovládání a obsluhu JE.

Egypt se snaží získat co nejvíce zkušeností ze zahraničí, jelikož s jadernou energií nemá příliš zkušeností (v zemi zatím funguje jen jeden výzkumný reaktor). Už loni v srpnu na zkušenou vyrazila jedna skupina specialistů, která nyní připravuje technickou dokumentaci pro tendr, do Ruska. Letos v listopadu se tam chystá druhá skupina. Krom toho jedná Egypt s USA a dalšími zeměmi, které si už vlastní JE postavily.

Kapacita první egyptské jaderné elektrárny má činit podle předběžných plánů tisíc až 1,2 tis. Mwatt.

Vláda už pro novou elektrárnu vybrala místo – první jaderný reaktor v zemi bude stát u obce Dabaa západně od Alexandrie, na pobřeží Středozemního moře. Experti MAAE k tomu dali své požehnání a potvrdili, že vybrané umístění odpovídá všem mezinárodně uznávaným bezpečnostním požadavkům a je vhodné pro výstavbu.

Záměr země budovat síť jaderných elektráren veřejně deklaroval koncem roku 2007 egyptský prezident. Důvodem je podle prohlášení vlády diverzifikace energetických zdrojů a možnost pokrytí části spotřeby země vlastními silami. Celkem hodlá země pyramid nechat vybudovat osm reaktorů. První elektrárna by měla podle plánu začít pracovat do roku 2020.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..