Premiér Petr Nečas. I on potvrdil (po Martinu Kocourkovi a Václavu Bartuškovi), že tendr na dostavbu JE Temelín bude delší, než vláda plánovala.
Premiér Petr Nečas. I on potvrdil (po Martinu Kocourkovi a Václavu Bartuškovi), že tendr na dostavbu JE Temelín bude delší, než vláda plánovala.

Premiér Petr Nečas dnes po jednání Bezpečnostní rady státu potvrdil, že vítěz tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. Provozovatel Temelína, společnost ČEZ, původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. Nečas na tiskové konferenci zároveň sdělil, že o harmonogramu výběrového řízení může rozhodovat jen stát, který má v dozorčí radě ČEZ rozhodující slovo.

„Tendr na dostavbu Temelína s sebou nese bezpečnostní, ekonomická a zahraničněpolitická rizika. Výstavba, provoz a pozdější likvidace tohoto projektu znamená závazek téměř na sto let,“ uvedl Nečas. „O tak zásadní věci nemohou rozhodovat orgány či vedení jakékoli společnosti. Bude to vláda České republiky, která bude zodpovídat za harmonogram,“ dodal. Stát je vlastníkem zhruba 70 procent akcií společnosti ČEZ.

Předseda vlády má na základě dnešního rozhodnutí Bezpečnostní rady státu zajistit, aby analýzy a další podklady potřebné k rozhodování měl kabinet na stole do konce letošního roku. Česko by si prý mělo také ujasnit, co přesně od tendru na dostavbu Temelína čeká. „Není to pouze ekonomická otázka, má podstatně širší souvislosti,“ podotkl Nečas.

„Musí být zodpovězeny i klíčové otázky, jako zda všichni zájemci splňují odborné a technické parametry dle současných evropských a českých norem, zda nějaký projekt je technicky progresivnější, jaká jsou rizika realizace jednotlivých projektů, jaké mohou být vnější a vnitřní dopady výběru,“ poznamenal premiér.

Podle Nečase dostanou uchazeči o zakázku na dostavbu Temelína zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v příštím roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Proces ale podle Nečase může také skončit tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů.

ČEZ plánoval, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška ale řekl, že datum dokončení Temelína a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. „Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl,“ uvedl.

V rozhovoru s novináři později upozornil, že harmonogram byl dosud jen interní věcí ČEZ a vláda se k němu nikdy nevyjádřila. „Teď premiér říká 2011, 2012 a 2013 a takhle to bude. Pokud s tím někdo má nějaký problém, bude se s tím muset vyrovnat. Stát vlastní 70 procent ČEZ,“ upozornil. Strategická rozhodnutí musí mít podle něj v rukou vláda, dostavba Temelína totiž ovlivní celou ČR, podotkl Bartuška.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž souhlasí, že stát bude mít v tendru rozhodující slovo. „O významných zakázkách, a dostavba JETE je největší zakázka v historii ČR, vždy rozhodují akcionáři, a to je v našem případě stát,“ uvedl. „Je samozřejmé, že v případě Temelína bude mít stát konečné slovo,“ doplnil.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun.

Připravenost všech tří uchazečů, ale i ČEZ samotného, se může ještě zlepšit, řekl dnes Bartuška. „Jde o to, vyspecifikovat nejvíc věcí teď, dokud máme ještě čas,“ podotkl.

Zdroj: Finanční noviny

Související články: Bartuška: Vítěz zakázky o dostavbě Temelína bude vybrán až v r. 2013

Martin Kocourek: Temelín může nabrat zpoždění až v řádu let

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..