Írán a šestici zprostředkovatelů (shodou okolnosti všichni jsou také členové G8) čeká další kolo jednání o jaderném programu.
Írán a šestici velmocí čeká další kolo jednání o jaderném programu.

„Od Íránu přišlo několik pozitivních signálů, které svědčily o tom, že Saíd Džalílí (hlavní představitel Íránu na jednáních ohledně jaderného programu země) má zájem setkat se s některým vysokým představitelem EU pro mezinárodní otázky. Catherine Ashtonová dnes oficiálně navrhla íránským diplomatům možnost třídenních jednání se šesti  zprostředkovateli (USA, Rusko, ČLR, Německo, Francie a Velká Británie) v polovině listopadu ve Vídni“, cituje agentura France Press slova mluvčího Ashtonové.

Podle jeho slov počítá Ashtonová s tím, že z Íránu přijde kladná odpověď.

Návrh britské baronky nebyl nečekaný, neboť íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí nedávno prohlásil, že jeho země je připravena začít jednat se „šestkou“ o svém jaderném programu.

Rada bezpečnosti OSN 9. června přijala rezoluci, zpřísňující sankce proti Islámské republice. Jedná se o čtvrtý takový dokument, který Rada přijala, oficiálně pro neochotu Teheránu plnit mezinárodní závazky a dát přesvědčivé odpovědi na řadu otázek ohledně íránského jaderného programu a obzvláště jeho vojenských směrů.

USA a EU také uvalily na Islámskou republiku vlastní sankce. Týkají se především ropného a plynového průmyslu a těch íránských společností, které americká vláda podezírá z účasti na konstrukci balistických raket. Rusko a Čína tento počin svých západních kolegů na jednáních odsoudily.

Počátkem září se k EU a USA připojily Japonsko a Jižní Korea.Východoasijští tygři omezili bankovní převody a další finanční operace pro organizace a fyzické osoby, které se nějakým způsobem podílejí na jaderném programu Islámské republiky.

Související články: Jižní Korea zavádí vlastní sankce proti Íránu

Zdroj: France Press

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..