Alexander Byčkov, čerstvě po zvolení viceprezidentem MAAE.
Alexander Byčkov, čerstvě po zvolení viceprezidentem MAAE.

Přinášíme čtenářům Atominfo.cz úryvek rozhovoru s Alexandrem Byčkovem, ředitelem ruského Výzkumného institutu jaderných reaktorů (VIJR) a čerstvě zvoleným viceprezidentem MAAE, v němž mimo jiné mluví o vztazích VIJR s ÚJV Řež a Českem obecně. Na vysvětlenou je nutné říci, že VIJR, které se nachází v Dimitrovgradu (východ evropského Ruska) je jedním z největších center jaderného výzkumu na světě se šesti experimentálními reaktory, jehož pracovníci bádají prakticky ve všech základních a aplikovaných oblastech atomového jádra. Jedním z největších mezinárodních projektů, které nyní toto středisko rozjíždí, je víceúčelový reaktor na rychlých neutronech (VRRN). Za zmínku také stojí, že mezi VIJR a Řeží už bylo podepsáno memorandum, v němž obě strany prohlásily, že mají zájem spolupracovat na vývoji této technologie a experimentálních reaktorů.

(…)

Objevili se už zájemci o spolupráci na projektu VRRN?

Paní Šumková, náměstkyně ministra paliv a energetiky Ukrajiny, nám řekla, že Ukrajina zájem má.
Jednali jsme například s běloruským výzkumným střediskem v Sosnech. Tam se samozřejmě nezabývají rychlými reaktory (v Bělorusku nebyla postavena žádná jaderná elektrárna a není tam tedy provozován ani výzkum v této oblasti – pozn. red.), ale mají celou řadu fyziků, kteří by s námi chtěli spolupracovat.

Přímo toho dne, kdy bylo oficiálně oznámeno mé jmenování viceprezidentem MAAE, jsem byl v Praze, kde naše delegace podepsala několik dokumentů a memorand. Naši čeští partneři projevili zájem o účast na projektu VRRN.

Kdo budou Vaši čeští partneři?

Už jsme říkali, že to bude Ústav jaderného výzkumu Řež. V Česku však máme širší zájmy. Kromě výzkumných reaktorů se NIIAR musí nyní věnovat také rekonstrukci naší malé tepelné elektrárny. Mohla by nám v tom pomoct česká společnost PSJ, která by se také mohla podílet na technických pracích pro experimentální množivý reaktor.

Bylo by velmi zajímavé a přínosné obnovit spolupráci NIIAR s českými podniky. V 60. až 80. letech náš ústav s Čechy těsně spolupracoval, reaktor BOR-60 obsahuje mnoho vybavení z tehdejšího Československa. Velmi rádi bychom obnovili dřívější partnerské vztahy.

Mám ještě jednu otázku ohledně Řeže. Je známo, že ÚJV Řež projevil velký zájem zájem o francouzské technologie reaktorů na rychlých neutronech s plynovým chlazením – projekt Allegro…

Myslím si, že Řež je jedním z těch výzkumných center, která dokázala nepromrhat svůj potenciál a svou kompetenci v posledních letech. V rámci Evropy je jeho pozice velmi výhodná a zájem o něj je pochopitelný.

Bylo by dobré, kdybychom dokázali společným úsilím vytvořit společné mezinárodní centrum z několika kvalitních výzkumných středisek. Například evropští výzkumníci by se mohli zaměřit na technologie pro lehkovodní reaktory, ruský VIJR na rychlé reaktory. Řež by v evropských podmínkách mohla odvést velký kus práce, o to lepší, že reaktor v Řeži má pořád dobré technické možnosti, přestože je už starší.

Reaktor LVR-15 v Řeži byl modernizován v roce 1989 a došlo ke kompletní výměně schránky reaktoru. Takže není až tak starý…

To jen potvrzuje, že jde skutečně o instituci, která má velké kapacity.

Související články: Češi budou s Rusy spolupracovat na reaktorech s rychlými neutrony

Zdroj: AtomInfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..