Centrála Arevy. Francie následovala USA a Rusko v prohlášeních oficiálních představitelů o nepochybném vítězství právě toho "jejich" uchazeče.
Centrála Arevy. Francie následovala USA a Rusko v prohlášeních oficiálních představitelů o nepochybném vítězství právě toho „jejich“ uchazeče.

Francouzský dodavatel jaderných technologií pro energetiku Areva vydal oficiální tiskové prohlášení, v němž veřejně potvrzuje plnou připravenost angažovat se v projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. „Areva je pevně odhodlaná a připravena splnit všechny požadavky současného výběrového řízení společnosti ČEZ,“ uvedla firma.

Reaktor EPR je podle sdělení Arevy nejvhodnější technologií, která odpovídá požadavkům ČEZ v České republice. „Je to nejbezpečnější a nejvyspělejší reaktor, který nabízí rozsáhlá ekonomická zvýhodnění. Reaktor EPR zůstává jediným osvědčeným reaktorem 3+ generace nacházející se v Evropě ve stádiu výstavby, což poskytuje zákazníkům dodatečnou jistotu projektu.“

Do tendru na dostavbu Temelína za odhadovaných zhruba 250 miliard korun se přihlásily tři firmy – americký Westinghouse, Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport. Areva, která je jedním z globálních lídrů v oblasti jaderného průmyslu, svým prohlášením zareagovala na různé mediální výstupy před vypsáním tendru. Za jeden z nejvýraznějších lze považovat výrok místopředsedy ruské vlády Alexandra Žukova, který podpořil ruský Atomstrojexport.

„Počítáme, že je to velmi výhodná nabídka, a doufáme, že toto konsorcium vyhraje tendr na další bloky,“ prohlásil podle ČT24 Žukov. Zdůraznil prý, že jedním z hlavních lákadel, které firma nabízí, je národní identita, protože většinu zařízení by dodávaly české podniky.“

V příštích pěti letech plánuje ČEZ místo původních 425 miliard korun investovat 333 miliard. Generální ředitel firmy Martin Roman ale odmítá obavy, že snížení investic může znamenat, že problémy při dostavbě Temelína: „My jsme se z investic stáhli právě proto, abychom za každé situace měli peníze na Temelín,“ vysvětlil Roman. Dostavba Temelína je podle něj absolutní prioritou ČEZ.

Zdroj: Euro.cz

Související články: Ruský vicepremiér očekává vítězství Atomstrojexportu

Americký vyslanec pro středoevropskou energetiku navštívil Českou republiku

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..